Hassas ve Duyarlı Kişiler İçin Modern Dünyada Hayatta Kalma Rehberi

Hassas ve Duyarlı Kişiler İçin Modern Dünyada Hayatta Kalma Rehberi

4011
0
PAYLAŞ

Çok hassas bir çocuktum. Hayatıma dair en eski anılarımdan biri, akşam haberlerinde kötü bir olayı izlediğimde nasıl deliye döndüğümdür. Haberin ne hakkında olduğunu hatırlamıyorum ama odama koştuğumu, kulaklarımı ellerimle kapattığımı ve her şeyin iyi olacağına dair bir şarkı uydurup onu mırıldandığımı hatırlıyorum. Şarkımı, televizyonun sesini bastırabilecek kadar yüksek sesle söylüyordum ve annem beni bu şekilde bulduğunda şok olmuştu.

Çok geçmeden yüksek duyarlı bir insan (HSP-Highly Sensitive Person) olduğumu öğrendim ve taşlar yerine oturmaya başladı. Yüksek duyarlı insanlar bilgiyi derinlemesine sindirir ve dünyayı diğerlerinden biraz daha farklı deneyimlerler. Şiddet görüntüleri veya yürek burkucu hikayeler onlar için çok acı verici olabilir. Ani yüksek sesler, parlak ışıklar ve yoğun iş planları, onları derinden sarsacak güce sahiptir.

Bugün, içedönüklük ve hassasiyet üzerine kitap yazıyorum. Yüksek duyarlı insanların ve yüksek duyarlı olmayanların daha mutlu olmak için yaşamda biraz daha farklı şeylere ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Her yüksek duyarlı insan bir bireydir ve gelişmek için farklı şeylere ihtiyaç duyar. Aşağıda gördükleriniz, benim bu konuda önerebileceklerimdir.

Daha Yavaş, Daha Basit Bir Yaşam Tarzı
Yüksek duyarlı insanlar, bilgiyi diğerlerinden daha derinlemesine sentezledikleri için daha yavaş hareket edebilirler. Sabahları evden çıkmak gibi bazı basit işleri yapmak için daha fazla zamana ihtiyaçları olabilir. Marketten neler alacağı gibi kararlar vermek onlar için daha uzun sürebilir, çünkü bu esnada sadece seçtikleri ürünleri değil; beslenme tiplerini, fiyatları ya da bir yemeğin onlara ne hissettirdiğini düşünebilirler. Bunların hepsi onlar için zaman alır.

Yoğun Bir Günün Ardından Rahatlama Zamanı
Aynı içedönük kişiler gibi, yüksek duyarlı insanlar da yoğun bir günün ardından tek başına kalıp rahatlamaya ihtiyaç duyar. Yüksek duyarlı insanların ekstra hassas sinir sistemleri, yoğun geçen bir günün ardından kolayca boğulmuş hissetmelerine neden olabilir. Rahatlama zamanı, aşırı uyarılmış hissetmelerinin önüne geçer ve ruh sağlığını iyileştirir. Yumuşak ışıklı, az sesli, rahatlatıcı bir atmosfer ile kitap, müzik ve rahat yastıklar onlar için ideal ortamı oluşturur.

Duygularını Yaşamaya ve Ağlamaya İzin Vermek
Duyarlı ve hassas kişiler, diğer kişilere göre ağlamaya daha fazla eğilimlidir. Bu kişiler, ne hissettiklerini ifade etmek zorundadır. Mutluluklarını ve sinirlerini gösterirler. Bu durumun takdir edilmesi, onlar için gerçekten çok önemlidir.

Değişime Adapte Olmak İçin Zaman Vermek
Hayattaki geçişler herkes için zor olabilir, ancak yüksek duyarlı kişiler için hızlı bir şekilde stres ve boğulma hissine dönüşebilir. Yeni bir ilişkiye başlamak ya da hayallerindeki eve taşınmak gibi olumlu değişiklikler bile bu gibi insanlar için aşırı uyarıcı olabilir ve bu değişikliklere adapte olmak için diğer insanlara göre biraz daha fazla zaman gerekebilir.

Yakın ve Anlamlı İlişkiler
Yüksek duyarlı insanlar, diğer insanlarla derin bağlantılar kurar. Anlamlı ve yakın olmayan ilişkiler onları sıkabilir ve huzursuz edebilir. Bu aynı zamanda, yüksek duyarlı insanların yaşamlarına aldıkları kişiler konusunda daha seçici oldukları anlamına gelebilir. Yüzeysel ilişkiler onları tatmin etmez.

Çatışmaları Yönetmek İçin Yumuşak ve Sağlıklı İletişim
Sevdiğimiz kişilerle tartışmak hepimiz için zordur. Yüksek duyarlı kişiler ise böyle durumlarda daha da endişeli hissederler. Yüksek duyarlı kişiler, çatışmalardan kaçınmak için duygularını kendilerine saklayabilirler. Çünkü kızgın biriyle başa çıkmaya çalışmak onlar için aşırı stresli bir durumdur.

Yüksek duyarlı kişiler, başkalarını kızdırmaktan ya da üzmekten nefret ederler. Çünkü kişisel deneyimlerinden yola çıkarak, bunun ne kadar kötü hissettirdiğini bilirler. Yüksek duyarlı kişiler yüksek düzeyde empatiye sahiptir. Ve maalesef bu, ihtiyaçlarını gizleme eğiliminde olmalarına yol açar. Hayattaki çatışmaları yönetmek için sağlıklı yollara ihtiyaç duyarlar.

İyi Bir Gece Uykusu
Uykusuzluk herkesi huysuz, özensiz ve verimsiz hale getirir. Ancak yüksek duyarlı bir kişi için uyku eksikliği, hayatı neredeyse dayanılmaz hale getirebilir. Uykusunu yeterince almak, artan duyuları yatıştırmaya yardımcı olur. Hassas bir insanın ne kadar uyuduğu, günlerinin nasıl geçeceğini tayin etmek için büyük bir güce sahiptir.

Sağlıklı Beslenme
Açlık ve kötü beslenme, bir kişinin ruh halini veya konsantrasyonunu ve iletişimini büyük ölçüde etkiler. Yüksek duyarlı insanların bazıları, kafein ve alkole karşı da diğer insanlara göre daha hassastır.

Yaratıcılığı Güçlendirme
Pek çok yüksek duyarlı insanın yaratıcılık yönü özel bir eğitim almadıysa bile gelişmiştir. Bu kişiler şiirsel gözlemlerini, iç görülerini ve duygularını sanat, şiir, müzik gibi yerlere aktarırlar. Yaratıcılık onlar için biriken tüm duygusal verilerini dışarı aktarabilecekleri bir vana gibidir.

Güçlü Bir Amaç Duygusu
Bazı insanlar yön veya amaçları olmadan yaşam boyunca bir yerden bir yere sürüklenebilirler. YTüksek duyarlı insanlar için bu düşünülemez. Aksine, onlar hayattaki büyük şeyler hakkından derinden düşünürler. Ben kimim, neden buradayım, bu gezegendeki rolüm ne? Hassas insanlar anlam ararlar.

Sevdiklerinin, Hassas Doğalarını Anlaması ve Ona Saygı Duyması
Çoğu insan yüksek duyarlı değildir ve ürkütücü bir sesten, yoğun bir haftadan ya da şiddet içeren bir sahneden aşırı şekilde etkilenmenin nasıl bir şey olduğunu anlamazlar. Yüksek duyarlı bir insan ihtiyacı, sevdiklerinin hassasiyetlerini anlamasıdır.

Jenn Granneman

Kendisi de aşırı hassas biri olan Norveçli Psikoterapist Ilse Sand’in “Sevmeye Kendinden Başla” adlı kitabı tüm yüksek duyarlı insanlara destek olabilir.