Harriet Tubman

Harriet Tubman

132
0
PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri Hazine sekreterinin açıklamasına göre Başkan Andrew Jackson yerine bundan böyle 20 lik banknotlar üzerinde yukarıdaki sözlerin sahibi Harriet Tubman’ın resmi yer alacak.

Yüzyıllık para basım sürecinde ilk kez bir kadın resmi banknotlarda boy gösterecek. Peki kimdir HarrietTubman? Kölelikten kaçarak köleliğin kaldırılması için büyük mücadeleler veren yüzlerce insanın özgürlüklerine kavuşmalarına yardım etti. Aynı zamanda iç savaş sırasında ajan ve hemşire olan çalışan Tubman artık hayatta olmasa da bu kez kadın hakları ve demokrasinin sembolü olarak banknotlarda yerini alacak.

Bana göre banknotta yüzünün resmedilmesini hake den isim de Montgomery Otobüs Eylemi ile adını tarihe yazan Rosa Parks. 1950’li li yıllarda otobüslerde siyah ve beyaz vatandaşlar ayrı yerlerde otururlardı. Beyazlara ayrılmış bir yerden kalkması için bir beyaz erkek tarafından uyarılan Rosa Parks tarihi bir cevap verdi “HAYIR”

Rosa Parks’ın tutuklanması ve bir yıllık hukuk mücadelesi sonunda bu insanlık dışı uygulamaya so verildi.

Dişi enerjinin ön plana çıktığı ama bir o kadar da hırpalandığı bu dönemde bizim tarihimizde de övgü, takdir ve onurlandırılmayı hak den kadınlarımızın layık oldukları şekilde yaşarken de ölümlerinden sonra da sevgi ve saygı ile anılmaları ve el üstünde tutulmaları dileğiyle…

 

Yeşim Erberksoy

İzotomi Projesi Koordinatörü