GÜNÜMÜZDE EĞİTİM ONLİNE MI YÜZYÜZE Mİ OLMALI?

GÜNÜMÜZDE EĞİTİM ONLİNE MI YÜZYÜZE Mİ OLMALI?

68
0
PAYLAŞ

Pandemi ile yaşamımıza dâhil olan kurallar ile birlikte yaklaşık bir yıldır saha eğitimlerinden uzak kaldım. Her ne kadar yasaklar kalkmış olsa da virüs etkilerinin hala devam ediyor olması, son 2 aydır online platform da eğitimlerin devamlılığını getirdi.

Çalışma öncesi yaptığım ön görüşmelerde (Gsm/ online) genellikle iki soru dikkat çekiyor.

  1. Eğitim bu şekilde ne kadar başarılı olur?
  2. Eğitim ücreti yüksek değil mi?

İkinci soru ile ilgili genellikle cevabım: “Online bir hizmet olsa da sonuçları değiştirmek, katma değeri yükseltmek için aynı zaman ve performansı sağlıyoruz’’ oluyor. Her ne kadar online eğitim ile yüz yüze eğitim maliyetleri arasında fiyat farklılıkları da olsa müşteri açısından baktığımda, bu soruyu pozitif değerlendiriyorum. 2020 yılının öncesine kadar eğitim sektöründe ki alışveriş, fiziksel ortamda tanışma toplantısı sonrası, eğitim firmalarının salonlarında veya müşteri talebi doğrultusunda firma içinde düzenlenmekteydi. Açıkçası saha da çalışmanın sağladığı motivasyonu ve bir arada olmayı düşününce o çalışmaları özlemiyor değilim. Ancak yeni düzen olarak adlandırılan bu günlerde artık lisans/ lisansüstü eğitimleri bile online/uzaktan verilirken belki de bu sisteme adapte olmak ve daha iyisini sorgulamak faydalı olacaktır. Üstelik bugün gıdadan, kıyafete, kitaptan ayakkabıya ihtiyaç duyulan her şeyin internetten sipariş edilmesinin geçmiş yıllara göre kat kat artması da yeni düzenin bir parçası değil mi? Her şey normale döndüğünde sizce ne kadar bir bölümü eski alışveriş alışkanlığına dönecektir?

İlk soruya gelecek olursam belki de cevaplanması oldukça önemli bir soru olabilir. Üstelik de ilk defa böyle bir hizmet alınıyor ise. Çünkü başarı herkesin ulaşmayı hak ettiği bir duygu. Ancak başarının sırrı alınan eğitimin türünde mi yoksa eğitimi veren, katılımcı veya finansörlerde mi üzerinde düşünülmesi gerekiyor.

Başarıya ulaşmak için önce başarı tanımının ve ne olursa başarılı olunacağının net şekilde belli olması gerekiyor. Bu netliğin oluşması içinde işletmelerde, çalışanların neye önem verdiği gibi, dikkatinin de nasıl kurulduğunu anlamak gerekir.

İşletme sahibi veya yöneticiler ekiplerinin nerede ve ne zaman performans/motivasyon ihtiyacı olduğuna dikkat edebilirse o an gerçek bir başarıya ulaşabilirler. Burada gerekli iletişim ağının ve birlikteliğin sağlanması veya farkına varılması noktasında eğitim faydalı olacaktır.

Kurum içi iletişimin ve aidiyetin kurulamadığı yapılarda, müşteri, satış, tahsilat gibi konularda iletişimde sağlıklı kurulamamaktadır. İnsan olarak hepimiz önce dinlenilmek sonra anlaşılmak isteriz. Çalışanları ile etkin iletişim kuramayan yöneticilerin, çalışanlarından müşteriler ile etkin iletişim kurmasını bekliyor olması anlamsızdır. Bu konuda farkındalığı yakalamak bazen kendi kendine olabildiği gibi günümüzde profesyonellerle çalışmak süreci hızlandırabiliyor.

Bir an kurumunuzun başarılı olduğunu, çalışanlarınızın mutlu olduğunu ve yeni işleriniz için motivasyona sahip olduğunuzu hayal etmenizi istesem. Belki de örnek aldığınız kişi veya kurumlar olabilir ulaşmak istedikleriniz için. Bu seviyeye ulaşmak için sır, alacağınız eğitimin türünde değil demek istiyorum. Belki size bir yol açar, destek olur. Ama aslında en büyük değişken sizsiniz.

Günümüzde artık hepimizin kişisel gelişim ve eğitim konusunda çalışmaya ihtiyacı var. Bu konuda önce karar verip, sonra ihtiyaçlarını belirlemelisin. Daha sonra online veya yüz yüze eğitim almak sorunlarınızı azaltma konusunda yardımcı olabilir.

Eğitimin asıl büyük amacı bilgilenmek değil eyleme geçmektir.Herbert Spencer

Ender ERMİŞ, PCC

Yönetici Koçu