Günübirlik Hayatlar – Irvin Yalom

Günübirlik Hayatlar – Irvin Yalom

1520
0
PAYLAŞ

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog…….

Irvin Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikayelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor. Bu kitap (Günübirlik Hayatlar), kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz ve kaçınılmaz son ölüm gerçekten ne ifade ediyoru anlatıyor.

1-) Kelimelerle dans etmeyi seviyorsunuz. Oysa kelimeler yalnızca not düşmeye yarar. Melodiyi oluşturan, fikirlerdir. Yaşamımızın çatısını da fikirler oluşturur.

2-) Yalnızlığımla barışmak zorundayım. Biliyorum, başkalarının da benim gibi kelimelere tutkun olduğunu varsayarak hata ediyorum.

3-) Bir şeyleri açıklama dürtüsü, modern düşüncenin salgın hastalığıdır.

4-) Birlikte yas tutabileceğin kimse yok muydu?

5-) Yetim kaldığımızda artık mezarla aramızda kimse kalmamış demektir.

6-) Ölüm korkusu hepimizde doğuştan var. Bu sayede hayatta kalıyoruz. Bu korku olmadan doğanlar, uzun bir süre önce ayıklandılar.

7-) Yaşanmamışlık ne kadar çoksa ölüm korkusunun da o kadar şiddetli olduğuna defalarca şahit oldum.

8-)Ben ölüme uğrayamadığım için, o nezaket edip uğradı bana.

9-) Ne de olsa önemli olan düşünceler değil eylemlerdir.

10-) Budistler, ölümü sol omzunda taşıyarak yaşamanızı önerirler; ben ise bazen her iki omzumda birden taşıdığımı ve hatta bedenimin içine sızdığını hissediyorum. Elbette, aslında başından beri oradaymış.