Güneşli havada ders çalışmak zorunda olmak

Güneşli havada ders çalışmak zorunda olmak

264
0
PAYLAŞ

Hiç abartmıyorum, klasik Pazar akşamı sendromuydu bu düpedüz. Hem de 20 yıl aradan sonra…

Pazardı, sıkıcıydı, sömestir tatili hoop diye anlamadan geçmişti, yarın yeni yarıyıl başlıyordu ve daha da kötüsü havalar gitgide ısınmaya başlamıştı. Dışarıda güneşli havaya kendini teslim etmek varken odaya kapanıp ders çalışmak mı !!! Ooofff sınavlar başlamamıştı ama şimdiden içim daralmıştı. Dediğim gibi saatlerin fütursuzca hızla ilerlediği bir Pazar öğleden sonrasıydı ve ben yine o gençlik yıllarımın okul zamanı gibi bir koltuğa çökmüş somurtuk hafif de iç sıkıntısıyla kara kara düşünüyordum. Eee… dedim kendime, 40 ından sonra bir daha üniversite okumaya kalkarsan olacağı buydu! J Hadi muhteşem bir yaz geçirdin gezdin tozdun çoştun koştun dinlendin aşk müzik deniz güneş derken full enerjiyle imveyi kapıp eylülde girdin üniversitenin kapısından anladık, o gazla yokuşları tırmanmaya başladın, dersler vizeler finaller derken hem de hiç de fena sayılmayacak bir ortalamayla bu yarı yılı bitirdin de… , afferin sana da… peki şimdi nolucak? Benzin azaldı, yokuşun tam ortasındasın ve yolu bir şekilde tamamlaman, bu yarı yılı da bitirmen lazım. Elbette diploma kariyer iyi bir iş vs için ama herşeyden önce ‘kendine olan saygından dolayı’ kalan dönemi de layıkıyla ve belki de kendi skorunu aşma hedefiyle başarıyla geçirmeliydim. Ama nasıl? Kafamda deli sorular ve ben!

Şunu çok iyi biliyordum ki kısa, anlaşılır ve uygulanabilir bir plan yapmalı ve mümkün olduğunca bu planıma Mayıs sonuna kadar sadık kalmalıydım. ASLA ve ASLA Bütünlemeye ders bırakmak istemiyordum çünkü bir an evvel kendimi yaz ın güneşli güzel günlerine salmak ve takip eden yıl için iyice şarj olmak istiyordum. Çok da zor bir iş diildi açıkçası.. Altı üstü ‘azalan enerjimle yeni dönemi nasıl yönetirsem muhteşem bir YAZ TATİLİ beni bekliyor olucak’ temalı bir plan yapmak ve SADEC 3 AY bunu uygulamaya çalışmak…

Kütüphaneme gittim elimdeki başarı , zaman yönetimi ve popüler ismiyle VERİMLİ (ETKİN) ÇALIŞMAK adına (ki ben buna HAYATINI KOORDİNE ETME/ EDEBİLMEK diyorum) ne kadar kitap varsa çıkarıp gözattım. Ve kısa anlaşılır abartısız beni sıkmayacak ve uygulanabilir maddeler zinciri oluşturdum. İşte size Verimli ve Etkili Çalışma Yöntemleri

**HAYAL KUR, HEDEFİNİ BELİRLE, KARARLI OL VE PLANINA SADIK KAL !

Unutma! Hedef yoksa çalışmak için bir neden de yoktur. Hayal Kur, Motive Ol. Ne istediğini anla ve kendine ulaşabileceğin ve vazgeçmeyeceğin bir hedef belirle. Bir hedefin olduğunda çalışmak da, dersler de, okul da daha anlamlı olacak emin ol. Hayat amacını, hedefini belirleyip büyük harflerle bir kartona yaz ve çalışma masana as. Bu daha iyi motive olmanı sağlayacaktır. Amacını gerçekleştirmek için her gün belli bir süre ayır ve bu süreye kesinlikle uy. Örneğin ben çalışma masama “ YAZ AYINA SADECE 3 AY !!!” yazdım.

**BAŞARACAĞINA BÜTÜN KALBİNLE İNAN!

Ulaşamayacağın hedeflerle zaman kaybetme. Bu güvenini yitirmene, derslerden uzaklaşmana sebep olur. Gerçekçi hedef ise başarıya ulaştırır. Kendine karşı dürüst; kendini küçümseme ama fazla da abartma.

** DAHA ÇOK DEĞİL, DAHA AKILLI ÇALIŞMAK ÖNEMLİ!

Yeni dönemin mottosu bu: Çok değil, zeki çalışmak. Uzun saatler çalışıp sonuç alamamak, yorgunluğa yenik düşmek yerine, zamanı yönetmek gerekiyor. Buna ‘zeki’ çalışmak deniyor. Başarılı olmak için çok çalışmak değil, etkili çalışmak gerekir. Bu aynı zamanda zamanı kaliteli kullanmaktır. Bu yüzden çalışacağınız zaman diliminde kendinizi TV, Telefon, Ipad, Bilgisayar gibi elektronik cihazlardan uzaklaştır. Arkadaşlarınla konuşmalarını, sosyal medyada yapacağın gönderimleri ve benzeri aktiviteleri molalarında yap. Böylelikle ne sosyal hayattan ne de dersin çalışma süresinden geri kalmış olmazsın.

**DERS ÇALIŞMAK CANININ İSTEĞİNE BAĞLI OLAN BİR DURUM DEĞİL !

Karar ver. Çalışma sistemini gözden geçir. Her gün aynı saatte ders çalışmaya başla. Bu rutini mümkün olduğu kadar düzenli olarak uygula. Kendine ders çalışma dilimleri belirle. Ve kendine düzenli molalar ver. Örneğin 40 dk ders 10 dk mola gibi.

**BİR PLANIN OLSUN !

Verimli çalışmak programlı çalışmaktır. Planını yap ve kararla uygula. Kimse bir günde aniden verimli bir şekilde çalışmaya başlayacağını ve çok başarılı olacağını söylemiyor. O yüzden hemen pes etmemen gerektiğini baştan söyleyelim. Düzenli ve programlı olmak için çaba sarfetmen çok önemli. Çalışmak için masana oturduğunda ne çalışacağını, nereden başlayacağını bil. Örneğin: Çalışılması gereken dersleri belirle, Hangi konuların çalışılacağı belirle, Kaynakları belirle, Ne kadar çalışılacağı belirle, Hangi sürede çalışılacağı belirle. Ve bu planı mümkün olduğu kadar Günlük Haftalık Aylık olarak oluştur. Düzenli olarak çalıştığın müddetçe bu bir süre sonra senin için çok doğal bir hal alacaktır zaten, merak etme.

** ÇALIŞMA ORTAMINI DÜZENLE !

Planlı çalışmak kadar Nerede çalıştığın da Önemli. Çalışma ortamının ders çalışmaya uygun olması çalışmayı daha verimli hale getirir. Çalışma ortamında ilgini dağıtacak değişik dokumanlar bulunmamalı. Ders motivasyonunu olumsuz yönde etkileyecek tüm materyaller uzak tutulmalı. Birçok öğrenci konsantre olmaya pek de elverişli olmayan ortamlarda çalışma hatasına düşüyor. Çalıştığın yerde dikkatini dağıtacak, ilgini çekecek şeylerin az olmasına özen göster. Örneğin dağınık bir masa konsantre olmanı zorlaştıracak ve gözün hep başka şeylere kayacaktır. Burada da önemli olan yine senin kendini tanıman. Herkesin ideal çalışma ortamı farklıdır. Müziksiz yapamam diyenlerdensen çalışırken dinleyeceğin müziğin seçine mutlaka dikkat et.

**KENDİNİ ÖDÜLLENDİR !

Günlük haftalık ve aylık planlarını uygularken kendine küçük küçük hedefler ve bunların sonunda da minik ödüller koy. Bunlar 1 haftalık programını firesiz uygulama karşılığında güzel bir haftasonu aktivitesi olabilir. Ödüller ise yine minik olsun. 2 sayfa okuma yapıp kendini 3 saat dinlenmeyle ödüllendirme, yani kendini kandırma : )

Hayal et ve ona ulaşmak için elinden geleni yap. Dediğim gibi yaz’a çok az bir zaman kaldı ve muhteşem bir yaz geçirmek sadece senin elinde…