Gündüz Kelebeği – Dilek Neşe Açıker

Gündüz Kelebeği – Dilek Neşe Açıker

282
0
PAYLAŞ

Evladıma Miras Bu Sevda ve Denizin Hikayeleri isimli kitapları ile tanınan Dilek Neşe Açıker’in “Gündüz Kelebeği” okuyucularla buluştu.

80’lerde başlayan bir hikayenin günümüze kadar gelişini konu alan Gündüz Kelebeği, birbirinden farklı nedenlerle sessizliği seçen karakterlerin iç dünyalarını irdeliyor. Kalabalığın ve anlamsız konuşmaların çevremizi kuşattığı bugünlerde, Gündüz Kelebeği nefes almamızı sağlayarak ruhlarımıza dokunuyor.

Kalın duvarların gizli hayatları perdelediği bir ortamda şekillenen Gündüz Kelebeği, karakterlerin kusursuz görünen hayatlarının aslında nasıl sınavlardan geçtiğini anlatıyor. Kitapta yer alan İnci, Ali, Fuat ve Mukaddes karakterleri ince bir çizgiyle ayrılmış olan iyi ile kötünün arasında denge kurmaya çalışıyor. Karakterlerin iç dünyaları, geçmişleri, çelişkileri, değişimleri ve mücadeleleri okuyucuya akıcı bir üslup ve ilk sayfalardan itibaren başlayan bir merak duygusuyla aktarılıyor. Aşk, tutku, paranoya ve çekilen acıların başkalarından çıkarılması duyguları, Dilek Neşe Açıker’in usta kalemi ile okuyucuya aşina olduğu duyguları, farklı bir anlatımla anlatılıyor. Karakterlerin hayatlarının iç içe geçmişliği, benzer acıların insan ilişkilerini nasıl farklı şekillerde etkilediğini gösteriyor.

326 sayfada pek çok insanı duyguyu anlatan Gündüz Kelebeği, kaosla dolu hayatlarımızda biraz sessizliğe ne kadar ihtiyacımız olduğunu düşündürüyor. Dilek Neşe Açıker’in yalın ve akıcı üslubu, 326 sayfanın hızla ilerlemesini sağlıyor. Kitap o kadar sürükleyici ki, okurun kitabı okurken elinden bırakması sayfalar ilerledikçe daha da zorlaşıyor. Dilek Neşe Açıker tarafından pek çok noktada yazılan beklenmedik gelişmeler, kitabın elden bırakıldığı anlarda da aklın hikayede kalmasını sağlıyor.

Tutku ile paranoyanın ve iyi ile kötünün arasındaki gidiş gelişleri etkileyici bir şekilde anlatan Gündüz Kelebeği, okurun kendi iç dünyası ile de iletişime geçmesini sağlıyor. İnsanın en masum korkuları, kıskançlığın aşkı nasıl zehirlediği ve sessizliğin kimi zaman huzur yaratırken kimi zaman da karşı tarafın ne düşündüğünü anlamamanın kalpte yarattığı ızdırap Dilek Neşe Açıker tarafından sürükleyici bir hikaye eşliğinde okuyucuya sunuluyor. Sürükleyiciliğini son sayfaya kadar kaybetmeyen kitap, en sonunda yaşattığı sürpriz ile de okuyucuyu şaşırtıyor. Gündüz Kelebeği, bittikten sonra okurun aklında pek çok düşünce ve içinde ince bir hüzün bırakıyor.

Diğer incelemeler

Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın – Eray Emre Evren?  

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Kayıtsızlık Şenliği – Milan Kundera

Gündüz Kelebeği – Dilek Neşe Açıker

Okuma Yolculukları – Hülya Soyşekerci