Gripten Korunmak Için Yapmanız Gereken Basit Yöntemler

Gripten Korunmak Için Yapmanız Gereken Basit Yöntemler

113
0
PAYLAŞ

Kış mevsiminin gelişi ile birçok rahatsızlık da tekrar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle kronik rahatsızlığı olanlar ve yaşlılar için ciddi tehlike arz eden grip gibi rahatsızlara karşı nasıl korunması gerektiğini, alınması gereken önlemlerin neler olduğu uzmanlar tarafından açıklandı. İşte hasta olmamak için yapmanız gerekenler…

1-) Kışın da egzersiz yapmaya devam edin

Günlük düzenli egzersiz yapmanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğunu araştırmalarla ortaya çıkartılmıştır. Bu nedenle enfeksiyonların en sık görüldüğü kış aylarında spora ara vermeyip, düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya devam edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken unsur ise mevsime uygun kıyafetler ve aksesuarlar kullanılmasıdır. Erişkin bir kişinin günde ortalama 6-8 kilometre yürümesi gerekmektedir. Bu faaliyeti açık havada yapmak; ihtiyaç olan direnç, zindelik ve enerjiyi daha da artırır.

2-) Uykusuz kalmayın

Vücut direncini artırmak için yeterli sürede uyumak gerekir. Erişkin bir kişi, günde yedi-dokuz saat uyumalıdır. Kalp atımları, kan basıncı ve solunum sayısı uyku sırasında düşer. Ayrıca vücuda yararlı hormonların salınımı uyku sırasında artış gösterir. Yeme içme gibi vücut restorasyonu için çok önemli olan uyku, dengeli ve düzenli olmalıdır. Uyku için en ideal saatler gece 23.00 ile sabah 07.00 arasıdır.

3-) Bitkisel ürünleri dikkatli kullanın

Son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan bitkisel ürünler, bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenerek satılmaktadır. Bu maddelerin bağışıklığı artırıcı etkileri kanıtlanmamış olmasına rağmen; bireysel farklılıkların olduğu gerçeğinden hareketle bazılarının olumlu etkileri görülmüştür. Doktora danışılarak metabolizmaya uygun, doğru ürünler kullanılabilir. Yeşil çay, sarımsak, probiyotik yoğurtlar, kefir, içerdiği protein ve yaralı mikroorganizmalar sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

4-) Ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin

Sık görülen kış hastalıklarından korunmanın en basit ve etkili yolunun hijyen kurallarına uymaktan geçtiği unutulmamalıdır. Öncelik el temizliğine verilmelidir. Eller kurallara uygun bir şekilde yıkanmalı ve dış ortamlara temas ettikten sonra burna, göze, ağza temas ettirilmemelidir. Bununla birlikte;
Kapalı mekanlardan, havalandırması iyi olmayan yerlerden mümkünse olduğunca uzak durulmalıdır.

Sağlıklı Günler