Gözünü Yoldan Ayırma, Yoldan Çıkarsın!

Gözünü Yoldan Ayırma, Yoldan Çıkarsın!

190
0
PAYLAŞ

Yıllar önceydi, Irak’ta, çalıştığımız fabrikadan Musul’a doğru, gidiyorduk. İlk kez hemen hemen herşeyin elektronik kontrol edildiği bir arabadaydık. Merakla kumandalarla oynarken arabayı kullanan arkadaş da bize katıldı. Yan dikiz aynasını içerideki tuşlarla kontrol edip hareketini keyifle izlerken içimizi titreten bir korna sesiyle irkildik, üstümüze doğru gelen koca bir kamyon vardı, öbür şeride geçmiştik. Son anda çarpışmadan kurtulduysak da yaşadığımız o şoku atlatmak günler aldı. O anı hatırladığımda hala içim daralır.

Benzer duyguları iş yaşamında da yaşadım. Örneğin, proje yöneticisinin detaylarda, proje yönetiminin meşhur zaman, bütçe, kapsam üçgeni içinde kaybolduğunda projelerin yoldan çıktığını gözledim. Bir seferinde projeleri portföy olarak yönetebilmek amacıyla bir platform geliştirmeye niyetlenmiş ve projenin teknik altyapısına öylesine odaklanmıştık ki, asıl amaç olan “proje portföyünün etkin yönetilmesi” odağımızdan çıkmıştı. Proje sonucundaki kazanımımızı sadece öğrenilmiş dersler hanesine yazabilmiştik..

Yaptığımız iş her ne olursa olsun, önemli olanın müşteri için “değer” yaratmak olduğuna inanıyorum. Üzerinde çalıştığımız işe anlamını veren amaçtan, yaratılacak asıl değere ulaşmaktan alıkoyacak davranışlardan kaçınmak, etkilerden korunmak önemli. Bu konuda da Sydney limanınının sembolü haline gelen opera binası projesini anlamlı bir örnek olarak görüyorum. Opera binası planlanandan 4 katı uzun sürede ve 14 katı fazla bir bütçe ile bitirilebilmişti. Buna karşılık bu sapmalar nedeniyle bu projeyi bir başarısızlık hikayesi olarak yorumlamak mümkün değil. Opera binası projesini gündeme getirenlerin beklentisi bir opera binasının ötesinde, Sydney limanı için bir sembol yaratmaktı, beklenen değer buydu. Proje neticede bu değeri yaratmıştı. O yılların tüm teknik zorluklarına karşın, projeyi yönetenler yoldan çıkmamıştı.

Uğraşımız, yaptığımız iş her ne olursa olsun, başarıya giden yolda müşteriyi anlamak, yaratılacak değeri kavramak ve hep odakta tutabilmek çok önemli. Yoldan çıkmamak için de süreci yöneten kişi, ekibi değere ulaştıracak yoldan gözünü ayırmamalı.