Girişimci Olmak

Girişimci Olmak

140
0
PAYLAŞ

Okumayı çok severim. İlgimi çeken her şeyi okurum. Ayrım yapmam yani… Araştırma raporlarını da ayrı bir keyifle okurum.  Tabi kim tarafından, ne amaçla ve nasıl bir ortamda yapıldığı önemlidir. (eminim ki hepimiz için)

Son okuduğum araştırma ise 2014’ün başında CB Insights şirketi tarafından yapılan “Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasının Temel Nedenleri”

Başarısızlığa sebep olan 20 tane neden tespit edilmiş ve başarısızlığa katkı oranına göre bir sıralama yapılmış. 12. sırada %13 bir oranla “Ekipte Uyumsuzluk” var. Ama daha ilginci başarısız girişimcinin “Doğru Takımı Kuramaması” 3. sırada yer alıyor.

Yani sizin harika fikirlerinizin olması kadar bu fikirleri hayata geçirebileceğiniz doğru bir takıma ihtiyacınızın önemi de bir o kadar büyük.

Eşsiz bir fikriniz var ve bu fikirle tam onikiden vuracağınızı düşünüyorsunuz. Bu harika fikriniz için ön çalışmalar, planlar yapıyorsunuz. Her şeyden önce paranızı yatırıyorsunuz. Bütün bunları gerçekleştirebilmek için bir ekibe ihtiyacınız oluyor. Genellikle fikirlerimizin çalınma korkusundan dolayı bu ekibi yakın çevremizden kurmayı tercih ediyoruz. Böylelikle onların yetkinliklerini ikinci planda bırakıyoruz. Yani ekibimizin işimize katacağı değer Allah ne verdiyse boyutunda kalıyor.

Peki, sizin bu değerli fikriniz bunu hak ediyor  mu?

Tabi ki hayır.

İşte tam da burada yeni girişimciler için koçların önemi çıkıyor ortaya. Artık pek çok alanda hizmet veren koçların gerekliliği yeni bir girişimci için elzem gibi

Bu harika fikrinizi bir koç ile kurguladığınızı düşünsenize….

Vizyonunuz artarken elde edeceğiniz farkındalıklarla emin adımlarla ilerleyeceğinizden hiç kuşkunuz olmasın. Hangi yönlerinizi geliştirmeniz gerektiğini, hangi kaynaklara ihtiyacınız olduğunu ve bu kaynakları nasıl temin edebileceğinizin çözümlerini bulmak güzel olmaz mıydı?

Nasıl bir ekibe ihtiyacınız olduğunu bilmek ve buna göre bir ekip kurabilmek başarınızın %23’nü etkilediğini biliyor musunuz?

Evet, sizin de harika bir fikriniz varsa ve girişimci olmak istiyorsanız….

Daha ne bekliyorsunuz?