Düşünsenize önünüzde yepyeni gıcır gıcır 365 gün var

Düşünsenize önünüzde yepyeni gıcır gıcır 365 gün var

155
0
PAYLAŞ

Bir yılı daha geride bırakarak yeni bir yıla girdik. Yeni yıla girdiğimizden beri kafamı kurcalayan bir şey var.

Hangi kelimenin önüne “Yeni” kelimesini eklerseniz ekleyin o kelimenin enerjisi artıyor.
Yeni araba
Yeni iş
Yeni arkadaş
Yeni karar
Yeni hedef

Düşünsenize önünüzde yepyeni gıcır gıcır 365 gün var. Nasıl motive oluyoruz hemen değil mi? Bu motivasyonla yeni yeni kararlar alıyoruz, yeni hedefler belirliyoruz kendimize. Hatta bazı kararlarımıza veya hedeflerimize kendimiz bile inanmıyoruz içimizden. O kadar uçuyoruz yani….. Hadi dürüst olun en azından kendinize. Hepimiz yapıyoruz bunları, farkında veya olmadan.

Insanın kendini motive etmesinin neresi kötü dediğinizi duyar gibiyim. Pek tabi ki değil. Motivasyonu güçlü bir kişinin hayata karşı güçlü davranışlar sergilediği konusunda hemfikirim hepinizle. Benim kafama takılan: yeni yılda yeni kararlar alırız. Peki yarım bıraktığımız bir önceki yılın (eski) kararlarına ne olur? Hiç düşündünüz mü? Ne oldu da yarım bıraktınız? Sizi çok heyecanlandıran, motive eden bu karardan ne oldu da vazgeçtiniz? Acaba yeterince istememiş miydiniz ya da inanmamış mıydınız?

Bunlar çok önemli sorular. Ama; zamana yaymak, zamanı iyi kullanamamak ta başka önemli bir etken. Oh mis gibi 365 gün var önümde bugün değil haftaya başlarım, yaparım, ararım, giderim, alırım vs…… Hep bir ertelemenin içindeyiz. Bahanelerimiz hep cebimizde hazır bekliyor. Pazartesi günü her ne kadar adı kötüye çıkmış olsada aynı zamanda motivasyonu çok yüksek bir gündür. Hep en önemli kararlarımızı pazartesinin üstüne yıkmaz mıyız? “Tamam, kesin bu Pazartesi başlayacağım, yapacağım, arayacağım, gideceğim, alacağım…..”

Ertelediğimiz her şey içimizde, beynimizde bir yer kaplıyor. Yarım bıraktığımız, tamamlamadığımız her şey bizi yoruyor. Çünkü; beynimiz bu yarım bıraktığımız şey için çalışmaya devam ediyor. Belki de bu yüzdendir organlarımızın arasında beynimizin en fazla enerjiyi tüketmesi. Bu boşa harcanan enerjiyi nasıl geri kazanabiliriz?

Öncelikle bu karardan vazgeçme veya erteleme sebebinizi bulun. Kendinize ve dolaylı olarak beyninize bu sebepleri açıklayın. Bunu yaparak verdiğiniz karardan vazgeçseniz dahi beyniniz bunu tamamlanmış kabul edecektir.

Başladığınız herhangi bir şeyi (bu sadece bir düşünce bile olabilir) bir çember olarak hayal edin. Hani okulöncesi çocukların çizgi çalışma kitaplarında vardır ya kesik kesik çizgilerle daireler. İşte her adımınızda o çizgileri birleştirdiğinizi hayal edin. Tamamlanmamış çember bırakmayın hayatınızda.

Bu yüzden yeni kararlar yerine yarım kalan işlerden başladım ben ve bir liste yaptım kendime. Bu senenin ilk kararı çemberlerimi tamamlamak. Ya sizin ki?