Gerçekten Olduğumuz Gibi Miyiz?

Gerçekten Olduğumuz Gibi Miyiz?

337
0
PAYLAŞ

Günümüzde kimse olduğu gibi değil. Yalnızlıktan korkan, hayır demek isterken evet diyen insanlar olduk… Hayat böyle devam ederken olduğu gibi görünen insan aramaya başladık.
Peki, biz olduğumuz gibi miyiz? Biraz geçmişe gitmek istiyorum, çocukluk gibi mesela… Anneler ve babalar çocuklarını o kadar çok kısıtlıyorlar ki, çocuk kendi kimliği yerine ailesinin düşünce tarzıyla büyümeye başlıyor. Anneler ‘güzel’ evlat yetiştirmek için çocuğa kendi tasarladıkları kalıpları sunuyorlar. Olduğumuz gibi davranamama o zamanlarda başlıyor. Biraz büyüdükten sonra arkadaşlarımız bizi nasıl sever onları düşünerek onların istedikleri kalıba bürünmeye çalıştık. Kimse bize kim olduğumuzu sormadı ya da ne istediğimizi…
Hayat böyle geçerken yalanlar çoğaldı. Peki, gerçekten olduğumuz gibi görünseydik nasıl olurdu, çevremiz nasıl olurdu? Sonuçta insanız, karşıdaki insanı yüceltebilir, mutlu edebiliriz, yalandan gülebiliriz, karsıdaki kırılmasın diye onun istediklerini yapabiliriz. Bunları yapıyoruz da ama insanız işte kırılıyoruz. Birbirimizden o kadar kolay vazgeçebiliyoruz ki bunun yanında kaybetme duygumuzu geliştirdik. Sık sık duyduğum şeyler var. Çocuklar annelerine karşı rahat davranamıyor, başlarına bir şey gelse önce ailesi ‘ne’ der bunu düşünüyor. Bunu düşünürken çözüm odaklı olamıyorlar, aileler destek vermek yerine en ufak şeyde çocuklarına sinirlenebiliyorlar onları suçlayabiliyorlar ama bilmiyorlar ki başa gelen bazı şeyler çocukların yanlış davranmasına sebep oluyor.
Danışanlarımda ortak ifade dili tespit ettim. “Eğer istediğimi yaparsam olmaz” diyorlar “Bunu düşündüren şey ne?” diye sorduğumda, “Ben başkaları için yaşıyorum, ben önemli değilim” diyorlar ya da “Kendi kararlarım var ama karşıdaki kişi kırılmasın diye onlar ne isterlerse onu yapıyorum ve mutsuz oluyorum” diyorlar. Peki, gerçekten kendilerine değer verip gerçekten istedikleri şeyleri yapsalardı ne olurdu? Daha mı kötü olurdu? Hiç sanmıyorum.
Küçüklüğümde babam bana hep ‘Kimseye boyun eğme ne olursa olsun düşündüğün şeyi söyle ve asla çekinme.’ derdi. Bunu bana her gün söylerdi. Kızım derdi yavrum derdi ama ana cümle hep aynı olurdu. Ne olursa olsun olduğunuz gibi olun. Yanınızdan gidecek olanlar bırakın gitsin. Korkarak gözlerinin içine bakacağınıza, düşüncelerinizi söyleyin. Bu dünyada bu hayatı biz yaşıyoruz kim olurlarsa olsunlar hayatımıza müdahale etmeye hakları yok. Hayatınızda sizi destekleyecek insanlar olursa, o zaman başarılı olursunuz. Her zaman başarı, güven ve dürüstlük sizinle olsun.