Gerçek Bir Anne Baba Nasıl Olur?

Gerçek Bir Anne Baba Nasıl Olur?

Bir ebeveyni yargılayabilmek için elinizde bir cetvel olması gerekiyor. Ortalama bir ebeveyn 2 metre olması gerekirken sizin ebeveyniniz 1.80 cm ise, ona dönüp sen hep 20 santim kısaydın diyebiliyoruz.

5571
0
PAYLAŞ

Bugün Pazar olduğu için sabah oğlumla ritüelimizi yani anneye kahvaltı hazırlama merasimimizi gerçekleştirdik. Tibet’e biraz fazla görev verdim, tavaya yağ koymadan, yumurtaları kırmaya, tost makinesine ekmekleri sıralamaya kadar çeşitli görevler aldı. Tibet 8 yaşında.

Kahvaltı sırasında bana ve Şirin’e bakarak hem keyifle yaptığı yumurtasını yiyiyor hem de bize konuşuyordu. Dedi ki; “Gerçek anne babalar benim sabah yaptıklarımı yaptırmazdı, tehlikeli derdi.”

Gerçek anne baba derken ne kastettiğini ikimiz de biliyorduk ama birbirimize bakıştık. Tibet’e “Gerçek anne babaların nasıl davrandığını nereden biliyorsun?” dedim. Elbette gerçek derken örnek anne baba demek istiyordu. Cevap vermedi ama beraberce gülüştük.

Çocuklar bir anne ve babanın nasıl davranması gerektiğini sizce nereden öğreniyorlar? Elbette genellikle okudukları kitaplardan ya da bir olasılık çevrelerindeki çocukların anne ve babalarından nasıl bahsettiklerinden.

Mark Wolynn’e göre İnsan Psikolojisini en negatif etkileyen şeylerden biri insanın kendi anne ve babasını suçlu ilan etmesi ve onları yargılamasıdır. Çünkü gelişimimizin önemli bir bölümü genetiğimize bağlı. Son dönemde araştırma yapan bilim insanlarının çoğu ne sadece genetikten ne de sadece çevre koşullarından etkilendiğimizi ve bizim insan olarak hem genetiğimizin hem de çevre koşullarının yani yetiştirilişimizin bir ürünü olduğumuzun farkındalar. Bu konudaki iddialar da bilim dünyasında artıyor. Bu aynı zamanda genetik olarak anne ve babamızın belirli açılardan bir kopyası olduğumuzu da gösteriyor. Her zaman onlar gibi davranmıyoruz ama çevre koşulları aynı olsaydı çok daha benzer davranışlar gösterebilirdik. Yani sanki yarımız annemiz, yarımız ise babamız gibiyiz.

Bir ebeveyni yargılayabilmek için elinizde bir cetvel olması gerekiyor. Ortalama bir ebeveyn 2 metre olması gerekirken sizin ebeveyniniz 1.80 cm ise, ona dönüp sen hep 20 santim kısaydın diyebiliyoruz. Buradaki en büyük problem 2 metreyi nasıl belirlediğimiz. Her ebeveynin kendi doğası ve koşulları varken onu başka bir ebeveynin kıyafetleri ile yargılamak önemli bir haksızlık oluyor.

Gözlemlerime göre çocuklar “gerçek ebeveynleri” en fazla okudukları çocuk kitaplarından öğreniyorlar. Özellikle bu kitaplardaki mükemmel davranan ebeveyn örneklerinin çocukların psikolojisine zarar verdiğini ve aile içi ilişkileri bozabildiğine inanıyorum. Çocuk kitapları çok özenle seçilmeli, sadece çocuğun psikolojisini değil toplumun dahi psikolojisini etkileyebilecek potansiyel ve güce sahipler. Siyasi, dini, cinsel mesajlar içermelerinin yanında çok basit, hiçbir mesaj içermeyen ve/veya duygu yaratmayan dolayısıyla da eğiticilikten uzak ama gösterişli birçok esere de denk geliyoruz. Lütfen çocuklarınıza aldığınız kitaplara çok dikkat edin!

Hedeflerimden biri uygun uzmanlarla görüşerek, tartışarak belirli yaş gruplarına yönelik bir kitap listesi yapabilmek. Önümüzdeki bir yıllık süreçte böyle bir liste oluşturabileceğime inanıyorum. Listeyi takip etmek isteyenler de buradan inceleyebilirler. Yazarlar ya da yayınevleri de isterlerse kitapları incelememiz için info@kitapkoala.com adresine gönderebilirler.

Önerilen ve Faydalı Çocuk Kitapları