Gençler Neden Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Almalı?

Gençler Neden Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Almalı?

2458
1
PAYLAŞ

Sosyal sorumluluk projeleri deyince aklınıza ne geliyor? Bu soruya bir çok kişinin verdiği cevap, “Başkalarına faydalı olmak, ihtiyacı olanlara yardım etmek, birine ya da topluma fayda sağlamak, vb” yönünde oluyor. Bu cevapların hiç biri yanlış değil ancak bütün bunlar aslında bir sürecin sonucu.

Pekiii…Projede çalışanlar özellikle gençler ise, çalıştıkları süreç boyunca, farkında olmadan ne kadar çok şey öğrendiklerinin farkında mısınız? Sosyal sorumluluk, topluma hizmet derken aslında projeyi yürüten kişinin en çok kendisine faydası dokunduğunu biliyor musunuz? Bu süreçte kendisini keşfettiğini, yeni şeyler öğrendiğini, yeteneklerinin ve güçlü yönlerinin farkına vardığını düşündünüz mü hiç? Az önce saydıklarımız da bu sürecin çıktısı olarak karşımıza çıkıyor.

Oysa ki, gençlerle yaptığımız çalışmalarda görüyoruz ki bu çıktıyı elde edene kadar geçirilen zaman gençlerin kendilerini tanımaları ve geliştirmeleri için çok kıymetli. Ayrıca, projelere yönlendirdiğimiz gençlerde sürekli gözlemlediğimiz, karşısındakini mutlu etmekten dolayı yaşadıkları keyif ve haz zaten tarifsiz…

Yurt dışına baktığımızda, gençlerin bir çoğu lise hayatları boyunca benzer projelerde görev alıyorlar. Hatta bir kısmı, sırf bunun için farklı ülkelere gidip, oradaki ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet ediyor. Bazıları Kamboçya’da çocuklara eğitim veriyor, bazıları Çin’e gidip pandaları kurtarmak için çalışıyor, kimisi de Tanzanya’da ihtiyacı olan ailelere temiz su sağlamak için çalışıyor. Dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna giden gençler, hiç tanımadıkları ortamlarda, hiç tanımadıkları kültürlerde bir amaç uğruna fayda sağlamak için çalışırken, aslında kendi gelişimlerine de gerçek anlamda yatırım yapıyorlar.
Gençlerin gerçekleştireceği projeler, yukarıda sayılanlar kadar büyük çaplı olmak zorunda değil tabii ki. Komşunun alışveriş paketlerine yardım etmek, barınaktaki hayvanlar için yemek sağlayıp onlara biraz sevgi göstermek, engelli vatandaşları pikniğe götürmek, kendi köyünün kasabasının dışına hiç çıkmamış çocukları büyük şehre getirip birlikte sinemaya gitmek, ihtiyacı olan dezavantajlı çocuklara ders vermek, resim yapmayı, müzik aleti çalmayı öğretmek, prematüre doğan bebeklerin karşı karşıya kaldığı riskler hakkında farkındalık yaratmak, gözleri görmeyenler için kitap okuyarak sesli kütüphaneye katkı sağlamak ve çok ama çok daha fazlası…
Yapılacak o kadar çok şey, üstünde çalışılacak o kadar çok konu var ki. Herkes ilgi alanı doğrultusunda mutlaka kendine uygun bir proje bulacaktır.
Nasıl mı fayda sağlıyor gençler bu süreçten? Gençlerin neden sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları gerektiğine gelin beraberce bir bakalım…
•Kendini tanımak ve kişisel gelişimine katkıda bulunmak için…
Herhangi bir sosyal sorumluluk projesinde çalışan genç, bu süreçte neyi yapamadığını, hangi yönlerinin kuvvetli olduğunu ya da hangi yönlerini daha fazla geliştirmesi gerektiğini keşfeder. Nelerden hoşlandığının çok daha net farkına varır. İş hayatında kendisine faydası dokunacak iletişim, zaman yönetimi, takım çalışması, vb becerileri deneyimleme fırsatı bulur ve deneyimlerinden öğrenir. Bütün bunlara ek olarak, bu tür projelerde yer alan gençlerin liderlik özellikleri gelişeceği gibi sorumluluk duyguları da gelişecek ve kendilerini daha iyi idare etmeyi öğreneceklerdir.
•Sosyal ve duygusal becerileri geliştirmek için…
Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan gençler, özgüvenlerini artırdıkları gibi, birbirleriyle ve çevreleriyle daha iyi işbirliği gerçekleştirirler. Çalıştıkları süreçte öğrendikleri doğrultusunda ve iletişimde oldukları kişiler nedeniyle, problem yaşama, suç oluşturma gibi unsurlar önemli derecede azalır. Kendilerini psikolojik olarak da daha iyi hissettikleri gibi, hedef koyma ve hedeflerine ulaşma konusunda daha başarılı olurlar. Bütün bunlara ilaveten, gençler bu süreç boyunca, tutkularını keşfetme şansını elde edeceklerdir..

•Topluma ve bireylerin ihtiyaçlarına daha duyarlı olabilmek için…
Robert Ingersoll der ki “Başkalarına yardım ederek yükseliriz.”
Kendine ve başkalarına şefkat, saygı gibi unsurlar, gençlerin sosyal sorumluluklarını geliştirmeleri için temel altyapıyı oluşturmakta. Günümüzde bireysel bir hayat sürdürmek imkansız; hepimiz toplumun bir parçasıyız. Bu nedenle, karşımızdaki kişiler ne kadar iyi, mutlu ve tatmin olursa, ister istemez bunun yansımaları da bireylerde, dolayısıyla toplumun bütününde kendini gösterecektir.

•Hizmet üretimi sırasında süreç yönetimini öğrenebilmek için…
Gençler herhangi bir sosyal sorumluluk projesi üzerinde çalışırken, plan yapmak nedir, projelendirme nedir, iş takibi nedir, neden sonuç ilişkileri nasıl olur gibi bir çok konuda farkındalık geliştirir. Aslına baktığımızda, bütün bunlar iş hayatının temellerini oluşturan öğeler arasındadır. Bir projeyi önce tasarlayıp, sonra uygulamak ve sonuçlandırmak, baştan sona süreci deneyimlemek, yeri geldi mi plan yapmak, yeri geldi mi kriz yönetmek, yeri geldi mi ikna taktiklerini uygulamak, bütün bu süreçte öğrenmenin bir parçası olur. Daha da güzeli, bütün bunlar çok doğal gelişir ve kalıcı öğrenme olarak gencin bir parçası haline gelir.

•Kendi network’ünü geliştirebilmek için…
Günümüzde, gerek sosyal hayatta gerekse iş hayatında en gündemde olan konulardan biri networking. Bu sayede farklı çevrelerden ve kültürlerden insanlar tanıyabiliyoruz ve bu da bizleri zenginleştiriyor. Benzer şekilde, sosyal sorumluluk projelerinde yer alan , gençler projeyi gerçekleştirdikleri süre boyunca, farklı çevrelerden kişileri tanıma fırsatı bulur. Farklı projeler değişik altyapılı insanlara ulaşma şansı tanıyacağından, gençlerin network ağları da bir o kadar zenginleşecektir.

•Kültürel, çevresel ve evrensel bilinci geliştirebilmek için…
Okullarda ne yazık ki dünyada olanlar ve bunların bizim hayatımıza, başkalarının hayatına ve gezegenimize etkileri hakkında yeterli derecede bilgi öğretilmiyor. Ayrıca, daha güvenli, daha insancıl, sürdürülebilir bir dünyayı nasıl yaratabileceğimiz hakkında da gerektiği kadar bilgilendirilmiyoruz. Sosyal servis çalışmaları esnasında, okullarda öğretilmeyen bir çok bilgi ile karşı karşıya kalıyoruz; deneyimleyerek yaşadıklarımız doğrultusunda farkına varıyor, öğreniyor, analiz ediyor, araştırıyor ve çıkarımlarda bulunuyoruz. Bütün bu sürecin parçası olan gençler, kendileri adına farkındalık yarattıkları gibi, beraber çalıştıkları ve/veya hizmet ettikleri kişilere de bu bilinci aşılama şansına sahip oluyorlar.
•Yaşıtları arasında farkedilmek için…
Günümüzde artan rekabet ile, gerek akademik hayatta gerekse iş hayatında, sosyal yönleri gelişmiş, topluma hizmet projelerinde yer alan gençler diğer yaşıtları arasından sıyrılarak ön plana geçiyor ve daha farkedilir hale geliyor. Daha birkaç gün önce Coca Cola İçecek İK Direktörü Rengin Onay, işe alım sürecinde kulüplerde, sosyal projelerde görev alıp almadığına baktığın belirtti. Yurt dışındaki üniversite başvurularında ise, not ortalaması ve sınav sonuçları sonrasında rol oynayan en önemli unsur benzer projelerde yer almak.

•Daha mutlu olmak için…
Bir çok çalışma gösteriyor ki, başkalarına yardım etmek kişinin kendi mutluluğuna fayda sağlıyor. London School of Economics’te görev yapan araştırmacılar, Amerikalı bireylerle bir çalışma gerçekleştirdiler ve gönüllü çalışma ile mutluluk oranını araştırdılar. Bu çalışma sonunda, kişilerin daha fazla gönüllü çalışmalarda bulundukça kendilerini daha mutlu hissettiklerini ortaya çıkardılar. Hiç gönüllü çalışmada yer almayan kişilerle orantılandığında, ayda 1 kez gönüllü çalışmada bulunanların %7, 2-4 haftada bir gönüllü çalışanların %12 oranında çok daha mutlu hissettikleri belirlenmiştir. Her hafta çalışanların ise %16 oranında daha mutlu hissettikleri ortaya konmuştur. Bir başka deyişle, 20,000 usd’a karşı, 75,000-100,000 usd gelir sağlama duygusuyla eşdeğer olduğunu belirtiyor araştırmacılar. Buradan da görüyoruz ki, gönüllü olarak sosyal servis projelerinde çalışan gençler, aslında daha mutlu olmaya da adaylar!
Bütün bu nedenler ve daha fazlası nedeniyle, gençlerin sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarını teşvik etmek konusunda bizlere büyük görev düşüyor. Yönlendirerek, daha da önemlisi örnek olarak! Emin olun bu sayede hiç farkında olmadan pek çok şey öğreniyorlar. Nereden mi biliyorum? Kendi deneyimlerimden… 🙂

Ayça Aytaç
Profesyonel Öğrenci ve Motivasyon Koçu

Gençlerle bir sosyal sorumluluk projesi hikayesi okumak isterseniz: Gençler ve Dokunulan Hayatlar

1 YORUM

Comments are closed.