Gençler Nasıl Beslenmeli?

Gençler Nasıl Beslenmeli?

170
0
PAYLAŞ

Ergenlik; fiziksel, biyokimyasal, ruhsal ve sosyal yönden hızlı büyüme, gelişme ve olgunlaşma süreçleriyle çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Ergenlik çağı 12-18 yaş grubunu içerir. Ergenlik çağının genellikle kızlarda 10-12, erkeklerde ise 11-14 yaşlar arasında başladığı kabul edilmektedir.

Ergenlerin Beslenme Alışkanlıkları ve Tercihleri:

1. Beslenme özgürlükleri artar. 
2. Tercihlerini uygulama otonomileri artar. 
3. Yemek tercihlerine psiko-sosyal faktörler etkilidir. 
4. Ev dışında(denetim-gözetim) öğün sayısı artar. 
5. Öğün atlama artar. 
6. Öğün dışı atıştırma eğilimleri artar
7. “fast food” tercihleri artar. 
En önemli nedenleri endüstrileşme, yaygınlık, yerel beslenme alışkanlıklarına adaptasyon, globalizasyon, popülerlik, kolay ulaşılırlık ve yenebilirlik, lezzetli olması, arkadaşlarla birlikte yenmeye uygun olması, fiyatlarının uygunluğu, boş vakit yaratmaya uygun olması sayılabilir. Çok yüksek kalorili, doymuş yağdan zengin, proteinden zengin, sodyumdan zengin, Vit A ve kalsiyumdan fakir, lif içeriği düşüktür. Sivilce ve obezite için risk oluşturur. Meşrubatla birlikte yenir ve bu nedenle de kalori alımını arttırır, süt içmeye engel olur.
8. Kahvaltı etmeme eğilimleri artar. Kahvaltının atlanması problem çözme yeteneği azaltır. Beslenme yetersizliği için risk faktörüdür. Bu uygulamada 11 yaş altı ve üstünde belirgin derecede artış vardır.
9. Meşrubat tüketimleri fazladır. 
10. Atıştırmalık tüketimine eğilimleri vardır. Bu nedenle enerjiden zengin ama tek yönlü besin tüketimleri artar. Obezite gelişimi için risk oluşturur. Yapılan çalışmada 8-18 yaş grubunda günlük enerji alımının ortalama %30’unu oluşturduğu görülmüştür. Günlük tüketilen yağ/şekerlerin oranı artmış, protein ve lif alımı azalmış olarak belirlenmiştir. Vit A-B6-folat-Ca-Mg-Demir-Çinko alımları düşük bulunmuştur.
11. Düzensiz beslenirler. 
12. Sebze – meyve -süt tüketimleri azalır. 
13. Diyet uygulamaları artar (yanlış diyetler). 736 öğrenci ile gerçekleştirilen çalışmada diyet yapanların oranı % 10.5 (% 13.9 K / % 8.2) bulunmuştur. 

Ergenler Ne Yapmalı ?

1. Obeziteden korunmalı

2. Mutlaka kahvaltı yapmalı 

3. Düzenli egzersiz yapmalı.
4. Günde en az 8 bardak su içmeli. 
5. Yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalı (fast food) 
6. Hayvansal protein kaynaklarını ihmal etmemeli.
7. Süt ve ürünlerine önem vermeli.
8. Daha az meşrubat içmeli.
9. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve yemeli.
10. Lifli besinleri arttırmalı.
11. Her gün az miktarda ekmek-makarna-patates v.b yemelidir.