Gelecekte Avukat Olmak

Gelecekte Avukat Olmak

260
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz haftalarda gazetede okuduğum haberler arasında davalara yapay zekâ bakacak başlığı dikkatimi çekti.

Tabi ki habere konu olan ülke Çin. Dünyada hızla yayılan yapay zekâ teknolojisini dava açılımı, hukuki işlemler gibi konularda başvuruların internetten yapılması ve uygunluğu konusunda insanlara yardımcı olacağı söyleniyor.

Aslında o kadar keyifli bir haberken arka tarafta başka konuları düşünmeden edemedim. Ülkemizde son verilere göre 75.000’e yakın hukuk fakültesi öğrencisi varken toplam 79 ilde kayıtlı baro verilerine göre de 117.000’e yakın avukat kaydı olduğuna ulaşıyoruz.

Üzerinde durmak istediğim konu tabi ki sayılar değil ancak hızla artan bu sayılar sonrası mesleğin icraatı, katma değeri vb. başlıklar.

İnternette kısa bir araştırma yapsanız hukuk fakültesine olan talebin yaratacağı istihdam vb. sebepler ile mesleki yeterlilik sınavı gibi uygulama haberlerini okuyacaksınız. Yetkili kurumların bu konudaki projeleri kabul olur veya olmaz sonuç olarak çalışmalar yapılmaktadır.

Peki, şuan hukuk fakültesinde öğrenime devam eden veya mesleğini aktif yürüten avukatlar ne yapmaktadır?

Bitirilmesi kolay olmayan, her bir alan dersinin yılları alan konuları ve kitaplarını içeren çalışmanın dışında mesleği hangi alanda, nerede ve ne şekilde yapacaklarına ilişkin belirsizlikler kronikleşen öğrenci problemi haline gelmiştir.

Antik Yunan döneminden kendilerini savunma esnasında şaşırıp, eksik kalmaları sebebi ile zamanla hitabet yeteneği güçlü kişilerin savunmalara katılmaları mesleğin oluşumuna yol açmıştır.

Atina’da aile ilişkilerinde sorunları olan, toplum ahlakına uygun olmayan işler yapan, lüks ve şatafat içinde yaşayanların avukatlık yapamayacağı şartı sert şekilde gözlemleniyordu. Roma’da ise ücret yasağı getirilen avukatlık onur mesleği olarak görülmekteydi. Tabi ki değişen dünya ekonomisi ve buna bağlı yaşam şartları zamanla avukatlığı meslek haline dönüştürerek tacir sıfatını kazandırmıştır. Şüphesiz ki çıkışını sağlayan dönemlerdeki felsefesini koruyarak çalışan çok sayıda avukat vardır.

“Sonuçlar, problemleri çözerek değil, fırsatları değerlendirerek elde edilir.” -Peter Drucker

Geçenlerde yine sosyal medyada gördüğüm bir paylaşımda; kişinin dışında farklı kişilere ulaşılması, bilgi verilmesi sonrası ceza ödeyen bir avukatın haberi ve başka bir avukatın bunun üzerinden haklı çıktığını ilan etmesi. Evet, yapılan uygulama ve çalışmalar doğru olmayabilir ve bu konuda cezai şartlar tabidir. Ancak burada cezayı mesleğe verilen ceza olarak görmek belki farklı bakış açısını sağlayabilir. Ki farklı bakış açısı olabilse bu ve buna benzer konularda taraf olmak yerine mesleğin etkisi ve yetkileri hakkında neler olabileceği çalışabilir, mesleki birlik sağlanabilir ve gerekli kurumlarla ortak fayda için çözüm sağlanabilir. Amaç bir şeyi geliştirmek ise engel yerine çözüm üretmek gelecekte kalıcı hale getirebilir.

Önümüzde ki 20 yıl içerisinde belki de bugün ki birçok meslek olmayacak. Avukatlık ve benzeri birçok iş devam edecektir ancak lisans eğitimin dışında kişisel gelişimine katkı sağlayacak; işletme, pazarlama, iletişim, koçluk, duygusal zekâ vb. gibi konulara yatırım yapmayanların iş ömrü kısa olacaktır.

Ne demiştik, Çin’de yapay zekâ davalara bakacak.

Sevgiler,

“Zorlukları aşmanın tek yolu, yeni girişimlerde bulunmaktır.” -Goethe

Ender ERMİŞ

Yönetici Koçu