Geç Kalmadan

Geç Kalmadan

161
0
PAYLAŞ

“Gençler çalışacaklar, çok çalışacaklar. Gezsinler, eğlensinler ama her şeyi de zamanında yapsınlar. Metotlu ve disiplinli olsunlar, başladıkları işi bitirsinler. İnsanlara saygı duysunlar ve değer versinler. “ Bu sözler 61 yıl sonra afla geri döndüğü Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 84 yaşında mezun olan Fatma Mihriban Aktarı’dan gençlere tavsiyesi.

Aktarı ilk kayıt yaptırdığı yıl mezun fazlası gerekçesiyle Fransızca bölümüne kayıt yaptırmak zorunda kalmış. Babasının ölümü, çalışma hayatı derken üniversite yaşamına ara vermek zorunda kalmış. 1951’de Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümüne başvuru yapıp kabul edilmiş ve hem okuyup hem çalışmaya devam etmiş. Bu sefer de devam mecburiyeti, iş yoğunluğu ve maddi sorunlar nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalmış.

Geçen yıllar boyunca okumaktan ve çalışmaktan hiç vazgeçmemiş disiplinli ve atak bir insan olan Aktarı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesini bitirmiş, öğretmenlik yapmış ve nihayet 1988’de emekli olmuş. 2011’de Öğrenci affıyla yeniden Güzel Sanatlar Fakültesi’ne 61 yıl sonra dönen Aktarı 4 yıl başarıyla eğitimini tamamlayıp genç arkadaşlarıyla kep attı.

Aktarı yaşama sevinci, çalışkanlığı, sabrı ve daha pek çok kişilik özelliği ile değişik konu başlıklarının örnek kahramanı olabilir. Genç yaşlarda hevesle başladığı resim bölümüne geçen zamana ve ilerleyen yaşına inat geri dönen 84 yaşındaki bu güzel insan “Değerlerimiz zaman içerisinde en az değişen özelliklerimiz” fikrinden yola çıkarak hayata geçen ve bir kariyer belirleme sistemi olan “İZOTOMİ”’nin de gerçek kahramanıdır.

Aktarı’nın mezuniyet töreninde dediği gibi dileğimiz o ki, gençler İzotomi ile güçlü yönleri, istek ve değerleri konusunda farkındalık geliştirsinler ve hayat akıp geçmeden, mutsuz olacakları işlerde çalışarak yıllarını kaybetmeden zamanında, geç kalmadan hayallerini süsleyen kariyer yolunda mutlu olsunlar.

 

 

 

Cocuğunuzun Meslek Seçimi