Gebelikte Yaşam Koçluğu Neden Önemlidir?

Gebelikte Yaşam Koçluğu Neden Önemlidir?

457
0
PAYLAŞ

Gebelik kadınların unutamadığı bir dönüm noktasıdır. Kocaman mutlu bir hedefi olan tatlı bir yolculuktur. Gebelik asla bir hastalık değildir. Gebelik yetisine sahip olabilen her anne gebeliğinin ve doğum anının sağlıklı olmasını ister doğal olarak. İstenmeyen gebeliklerden tutunda kronik hastalıklara kadar birçok konuyu içinde barındıran riskli gebelikler de vardır. Gebeliği sağlıklı sürdürebilmek adına engel teşkil eden durumların uzman hekimler tarafından bilinip gerekli tetkik tedavi ve takibinin yapılması gerekmektedir. Amacımız çıktığı bu yolculukta gebenin ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı ve güvenli yürüyebilmesi için gerekli desteği vermektir.

Tabi ki bu yolda bir ebenin, doğum koçunun ve yaşam koçunun faydaları da saymakla bitmez.

Bir ebe, profesyonel olarak gebelik ve doğum hakkında eğitimli-eğitimci, bilgili ve beceriye sahiptir. Bu donanıma sahip olan ebe zaman zaman doğum yönetimini ele alabilen kişidir. Gebenin travay takibi dediğimiz doğum dalgalarını izler, normal dışı herhangi bir durum gördüğünde hekimle beraber müdahale edebilir. Tıbbi bilgisi ve tecrübesiyle hızlı düşünür, çözüm odaklıdır, zamanında uygulama yapar.

Bir daula (eğitimli ve sertifikalı doğum destekçisi) gebelik ve lohusalık eğitimleri dahil olmak üzere doğum anında da annenin ve yakınlarının mutlu olmalarını sağlarlar, destek olurlar, onları doğru bilgilerle yüreklendirirler.

Bir yaşam koçu da, gebelik boyunca; gebe eğitimi, düzenli kadın doğum takiplerinin yanında bir gebenin olmazsa olmazıdır aslında. Gebelere güçlü sorular sorarak farkındalığını arttıracak daha bilinçli adım atmalarını sağlayacaktır. Bir gebenin öncelikle kendinin farkına varması, aklındaki bir çok soruya cevap bulması daha sağlıklı bir anneyi ortaya çıkaracaktır. Bir yaşam koçunun gebeyle birlikte bu kutsal yolculuğa çıkması, anlaması, dinlemesi başarılı bir doğum için oldukça önemlidir. Güçlü bir iletişim ile doğum dönemine anlam kazandıran yaşam koçu gebenin doktoru, terapisti veya danışmanı değildir.

Anne aynı zamanda korku ,karasızlık ve kaygıya da gebe kaldığını düşünür. Hormon değişimleri nedeniyle hüzün ve mutluluğu aynı anda yaşayabilir. Çoğu zaman çocukluğundan itibaren duyduğu kötü doğum hikayelerinin kendisini etkilemesine izin verir. Duygu durumlarını bir hastalık olarak değerlendirebilir. Gebe eğitimleri ve koçluk seansları alarak bu gidişata bir son verir. Aslında çok keyifli bir yolculukta olduğunu, kendi hayatı ve bebeğiyle ilgili hedefleri belirlemesi, kendi gücünü keşfetmesi için ‘’yaşam koçluğu ‘’ diyorum.

Her gebe danışanıma söylediğim gibi ;
“HAYATTA HİÇ BİR ŞEY İMKANSIZ DEĞİL Kİ DOĞUM MUCİZENİN TA KENDİSİYKEN”

Ve insan oluştu kadın doğurdu….
Sevgiyle…..

Nilay BOZ
Yaşam Koçu/Ebe/Doğum Koçu