Falcıya Gitmekle Koç’a Gitmek Arasındaki 1 Benzerlik 10 Fark

Falcıya Gitmekle Koç’a Gitmek Arasındaki 1 Benzerlik 10 Fark

172
0
PAYLAŞ

Hayatınızın en mutlu ve huzurlu dönemlerinden çok, en kararsız ve karmaşık dönemlerinde aklınıza düşer ikisi de.

Başkasından duyulacak sözler çok önemli hale gelir böyle zamanlarda. İçinde bulunduğunuz durumla ilgili birileri size akıl versin, yol göstersin, olacaklarla ilgili kehanette bulunsun, bilmek isteyip de bilemediklerinizi söylesin ve sizi bu karmaşık kararsız durumdan kurtarıversin istersiniz. Diğer taraftan aslında çok derinlerde biryerde siz neyin nasıl olması gerektiğini, bununla ilgili duygularınızı ve yapmanız gerekenleri çok çok iyi bilirsiniz. Bazen çevredeki gürültü patırtı, başkalarının size sık sık yaptığı telkinler ya da korkularınızdan dolayı kendinize bile söyleyemediğiniz doğrularınız vardır. Bunları ortaya çıkarmak, bunlara göre yaşamak ve bunları birilerinin onaylamasıdır isteğiniz. İşte böyle bir zamanda, bir falcıya ya da koça gitmek konusunda seçim yaptığınızda , bu görüşme ile ilgili neler değişir, gelin birlikte bakalım dilerseniz. 

 

1) Koçunuz ile yapacağınız görüşme tamamen gizlidir ve ikiniz arasında kalır. Yanınızda bir arkadaşınızı götürmezsiniz.

2) Koçluk görüşmesinde koç size sorular sorarak ilerler, tüm yanıtlar, sizin için doğru ve yanlış olanlar sizdedir. Soruları cevapladıkça bunu farkedersiniz. 

Diğerinde sizin kafanızın içinde dolaşan, karşı tarafın cevaplamasını beklediğiniz, ama çoğu zaman da yanıtsız kalan pek çok sorunuz vardır.

3) Koçlukta, koçunuz sizi büyük bir ilgi ve dikkatle dinler. Tüm algıları sizdedir. Sizin söylemek istediklerinizi duyar, susmak istediklerinizi görür, içinde bulunduğunuz duyguyu hisseder. Bazen kendinize bile söylemek istemediğiniz, yüzleşemediğiniz konularda size meydan okur. İçinde bulunduğunuz karmaşık durumu tüm yönleri ile görmeniz, değerlendirmeniz, seçimler yapmanız ve harekete geçmeniz konusunda derinlemesine bir dialogtur bu. Zamanın nasıl geçtiğini farkedemezsiniz. 

Diğer görüşmede siz karşı tarafın sözlerine odaklanır ve kendinizce yorumlar yapmaya, anlamlar katmaya çalışırsınız.

4) Görüşmede koç sizin gözlerinizin içine bakar ve sizi duymaya çalışır, sizinle aynı dünyadadır,

diğerinde karşı tarafın bakışları bir fincan, bir kart ya da bir elde odaklanır. Karşı taraf sizden biraz kopuk ve kendi dünyasındadır. Siz o dünyanın içine girmeye çalışırsınız.

5) Koç, sizin kendinizle, hayatınızla, isteklerinizle ilgili her türlü bilgi, sezgi ve duyguyla dolu olduğunuz konusunda kuşku duymaz. O sizin herşeyinizle tam ve kusursuz olduğunuzu hisseder ve size önyargısız bir saygı duyar. 

Diğeri sizinle ilgili, sizin bilmediğiniz, farkında olmadınız birçok şeyi bildiği varsayımı ile konuşur. Sizi sizden bile iyi tanıma iddiası ile yargılarda bulunur. ( Sen böylesin, sen şöylesin…vs. diyerek sizi bol bol etiketler ve bazen de yargılar.) 

6) Koçunuzdan ayrılırken, oraya gitme nedeninizle ilgili kendinizle uyumlu cevaplarınızı bulmuş olmanın rahatlığı ve hafifliği ile çıkarsınız , 

diğerinden “acaba öyle mi olacak, başıma bunlar mı gelecek, ben gerçekten böyle biri miyim?” sorularını sora sora , kuşkularla ayrılırsınız.

7) Koçluk görüşmesini bu işe uygun değerleri ve becerileri olan , aynı zamanda eğitimini almış, pratiğini yapmış, sınavına girmiş, sertifikasını almış profesyoneller yapabilir , 

diğerini bir dostunuz, arkadaşınız, tanıdığınız veya etik değerlerinin ne olduğunu hiç bilmediğiniz, tanımadığınız biri bile yapabilir.

8) Koçlukta adım adım ilerleyerek , geçmişinizi ve geleceğinizi yaptığınız seçimlerle belirlediğinizi farkedersiniz, geçmişte yapma gücünü ve becerisini gösterdiğiniz birşeyi yeniden yapabileceğinizi hisseder, özgüveninizi tazelersiniz. 

Diğerinde geleceğinizde kontrol edemeyeceğiniz süprizler olacağı beklentisine girip, kendinize olan güveninizi kaybedebilrisiniz. 

9) Koçlukta, sizi hayatta en iyi tanıyan, doğduğunuzdan beri yanınızda olan kendi içinizden gelen ve size pek çok şey söyleyen iç sesle yolunuzu bulursunuz, 

diğerinde sizi belki de hiç tanımayan birinin yorumlarına teslim olursunuz. 

10) Koçlukta geleceği hayal eder, gerçekleştirmek için atacağınız adımları hesaplar, bunun için ihtiyacınız olan araçları araştırırsınız , diğerinde sizin için hayal edilmiş geleceğin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği kuşkusuyla yaşarsınız. 

 

Bunca farklılığa rağmen, ikisinin de ortak bir noktası vardır yine de:

Her ikisinden de ayrıldıktan sonra, neye inandıysanız, onu yaşarsınız. 

Yaşam Koçluğu Eğitimleri ve Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Çocuğunuzun hangi meslekte mutlu olacağı belirlenebiliyor