Ezberbozan olmaya hazır mısınız?

Ezberbozan olmaya hazır mısınız?

309
0
PAYLAŞ

Sola yayınlarından çıkan Peter Fisk’in yazdığı GAMECHANGERS – Ezberbozanlar 2015 yılında henüz yayınlanmadan bile yılın en iyi pazarlama ödülüne aday gösterilmiş bir kitap. Peter Fisk, dünyaca ünlü strateji danışmanı ve girişimcidir. Thinker 50 Guru Radar’da en iyi işletme düşünürlerinden biri olarak gösterilmektedir ve Geniusworks’ın kurucusudur.

Londra ve İstanbul’da ofisleri bulunan Geniusworks, dünyaca ünlü şirketlere inovasyon konusunda danışmanlık yapıyor. Türk şirketlerinin de kitapta yeralması ve internette Türk şirketlerinde yaptığı konuşmaların videolarının bulunması bu alanda benim içimde bir umut ışığı doğurdu. Ezberbozanlar, inovasyon dünyasında diğer kitapları gibi yine haklı yerini almış durumda.

2 yıl boyunca 10 sektör,100 şirket üzerinde yaptığı çalışmalarla oluşan kitapta Fisk, inovatörlerin, başkalarının imkansız gördüğü yerde fırsatları gördüğünü, oyunu buna göre değiştirdiğini belirtiyor. Aynen bir kartalın avını çok uzaktan fark edebilmesi gibi. Inovatörler büyük ve farklı düşünür. Hayatı güzelleştirmek, dünyayı daha iyi bir yer yapmak için uğraşırlar. Kâr elde etmenin yanında bir amaç yani ‘Kuzey yıldızları’ için uğraşırlar. Başkalarına ilham kaynağı olurlar. Bıkmadan , usanmadan hayal ederler. Ürünleri değil hayalleri satarlar. Koşulsuz arzu yaratırlar. Piyasayı şekillendirirler. Müşterilerini aynı zamanda ortak olarak görürler. Sonuçta markalar, ürünlerle ilgili değil insanlarla ilgilidir. Bu yüzden daha amaç doludur. İnsanların nasıl hissettiğine odaklanırlar. Hayatı daha iyi hale getirme, dünyayı değiştirebilme güçleri vardır.

Inovatörlerin özelliklerinin yanı sıra dünyanın artık eskisi gibi olmadığını , bunu yakalayan firmaların, markaların sürdürülebilir olacağını açıklıyor. Hızlı ve atik olan firmalar bu nedenle daha avantajlı olacaktır.

Kitapta bahsedilen yeni dünyadan bir kaç örnek:

  • Ekonomik güç artık doğuda. Çin’in şimdiden ilk 10 ‘da 3 şirketi bulunmaktadır. G7’ den (ABD,UK,Fransa,Almanya,Japonya ,Kanada, İtalya) E7 ülkelerine (Çin, Hindistan,Brezilya,Meksika,Endonezya,Rusya,Türkiye) kayma . Büyük firmaların sürdürülebilirlik raporlarını okuduğumda hedef pazarların tam anlamıyla bu ülkelerle kesişmesi benim için ilginç bir nokta oldu.
  • Satınalma yerine paylaşım ekonomisine yani kiralama, paylaşma ve yeniden kullanım’a yönelme. Bu gelecekte davranışsal ekonominin ne kadar önemli olacağının kanıtı.
  • Suyun yeni altın olması.
  • Y kuşağına odaklanma. Kendilerine özgüdürler,kuralları yeniden yazarlar,hayatın tadını çıkarırlar. Bu, bana başarılı bir şirket olmanın yolunun Y kuşağının davranış şekillerine göre hareket etmek gerektiğini farkettirdi.
  • Kadınlara doğru kayma. Çünkü dünyada tüketim harcamaları kararlarının % 82’sini kadınlar veriyor ve kadınlar daha çok online alışveriş yapıyor. Şirketlerin kadın erkek sayısında eşitlik elde etme çabalarının arkasında bu neden yatıyor.

10 sektörden birer örnek
Gelecek Mağazası: Amazon. En büyük online parekende platformu. Amerika’da alışveriş merkezlerinin kapanmaya başlamasına şaşırmamak gerekir. Amazon, piyasayı şekillendirdi.

Gelecekte BankacılıkMoven. Sadece banka değil. Müşterileri için bir çözüm ortağı.Paranızı daha iyi yönetmenizi sağlayan bir yazılım.

Gelecekte Sağlık: 23andMe. Hayatınızı değiştirebilecek 99 Dolarlık DNA profillemesi hizmeti veriyor.

Gelecek Aygıtları: Renova. Renkli sıkıcı olmayan tuvalet kağıtları üretmiştir. Ne kadar basit bir fikir değil mi?

Gelecek MedyaCoursera. En iyi üniversitelerin derslerini online hale getirerek fırsat eşitliği sağlıyor.

Gelecek Modası: Toms. Aldığınız her çift ayakkabı için çocuklara bir çift ayakkabı bağışlıyor.

Gelecekte SeyehatZipcars. Paylaşmak varken neden araba alalım ? GPS ile cep telefonunuzdan size en yakın aracı buluyor. Z alanlarında park edilen araçları kiralıyorsunuz. Ve kullandığınız kadar ödüyorsunuz.

Gelecekte Yiyecek: Yeni Rakı. Sadece bir içki değil, bir kültürü , hayat tarzını oluşturuyor. Hikayesi ürünü satıyor.

Gelecekte Teknoloji: Samsung. Vizyonu, dünyaya ilham vermek, geleceği yaratmaktır. Gayrisafi milli hasılaya göre en çok Arge harcaması yapan Kore’den bu markanın çıkması pek şaşırtıcı değil.

Gelecekte Üreticiler:Tesla .Kendi jenerasyonunun en hızlı, en seksi,en abartılı arabası üstelik güneş enerjili.

Bu kadar çok yeni fikri, buluşu okuduktan sonra inovasyonun milliyeti ya da coğrafyası olmadığını anladım. Dünyanın her yerinden , piyasayı şekillendiren bir buluş bir ezberbozan ortaya çıkmış durumda.

Gazeteci,tarihçi,yazar Paul Johnson’a göre , ‘Hepimizin içinde yaratıcılık mevcut, tek mesele onun nasıl açığa çıkarılacağı’ 

Didem Muradi ACC
Kariyer &Yönetici Koçu