Eyvah! Sınav Zamanı Gelmiş

Eyvah! Sınav Zamanı Gelmiş

340
0
PAYLAŞ

ÖSYM 2017 LYS sınavı geldi çattı….Bu hafta başlayıp önümüzdeki hafta bitecek 15 günlük sınav maratonu başlıyor..Bu yıl yaklaşık 1 milyon aday LYS ye girip bir üniversiteyi kazanabilmek için ter dökecek..

Bir yıl boyunca hazırlanıp yaklaşık 120-135 dakikalık 5 ayrı sınava girecekler.Ve bu sınavlarda oluşturdukları potansiyellerini en iyi performansla ortaya koymaya çalışacaklar…

Ancak çeşitli iç ve dış etkenler nedeniyle zaman zaman güçleşecektir..Güçlüğü sağlayan etkenlerden birisi de yaşayacakları kaygıdır… Kaygı sınav öncesinde ve sınav anında yaşanabilir.

Sınav öncesinde yaşanan normal düzeyde bir kaygı bireye istekli olma, alınan kararlar doğrultusunda enerji üretmesi açısından faydalıdır… Böyle bir kaygı başarıyı arttırır..Kişi sınava girince 5-10 dakika içinde bu kaygıdan kurtulur ve sınava devam eder…

Ama yüksek bir kaygı yaşanıyorsa bu kişinin enerjisini verimli bir biçimde kullanmasına engel olur..Çok kolay soruları bile cevaplayamaz hale gelebilir…

Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

Sadece sorulara yönelik hazırlanma yeterli midir?

Aslında matematiğe hazırlanır gibi sınavda stres yönetimine de hazırlanmak gerekir..Burada devreye öğrenci koçluğunda yapılan çalışmalar girer…Kişi sınavda kendinin koçudur..Ve kendini yönetebilir..

Nasıl derseniz şöyle ki…

Sınav anında çözümünü hatırlayamadığı soruya geldiğinde, birkaç saniye durup

“Bu soruyu çözmem için neleri biliyor olmam gerekir?’’ sorusunu kendisine  sorabilir…

Ya da unuttuğu bir konudan soruyla karşılaştığın da

“Bu soru için neleri hatırlıyor olmam gerekir?’’ sorusunu da sorabilir kendine..

Belki de 10. soruyu geçti 11. soruya geldi ama soruya odaklanamıyor…

Aklı dağılmış hissediyor ise ellerini öne uzatıp gözlerini ellerinin kulvarında geniş açıdan dar açıya doğru ve soru kağıdına yönelik bakışını yönlendirirse dikkatini toplayabilir..

Daha da yüksek bir kaygı düzeyinde ise kişini beyin frekansı beta modunda (Korku,endişe ve kaygı yaşadığımız mod..) demektir. Bu frekansı alfa moduna (Sakinlik,dinginlik ve rahatladığımızın oluştuğu mod.. ) indirmek için nefes tekniklerinden yararlanmalıyız…

Mesela 4 sn burnumuzdan nefes alır,4 sn nefesimizi tutar ve 4 sn de de yavaşça verirsek rahatlayıp alfaya inmiş oluruz…( 4-4-4 kuralı )

Ve sınava kaldığımız yerden devam edebiliriz…

Bütün bu çalışmaları yapabilirsek kaygı düzeyini düşürebiliriz..Tabii ailelerin çocuklarını bir yarış atı görmemeleriyle de alakalı desteklenen bir durum yönetimi olacaktır..

Ve bu durumda “Kim korkar sınavdan…’’ !!!!!!!…

Sevgiyle..

Nilgün ERMAN
ÖĞRENCİ KOÇU