Evsizler Gelmesin Diye Onur Kırıcı Önlemler

Evsizler Gelmesin Diye Onur Kırıcı Önlemler

359
0
PAYLAŞ

Evsiz denilen kişiler sokaklarda yaşayan ve kalıcı bir şekilde, belirli bir adresi olmayanlardır. Ancak bence çok soğuk bir tanımlama bu.

Bence evsiz kışın kar soğuğunda, bir parkta, üzerinde gazetelerle ya da ince bir battaniye ile neredeyse donmak üzere, kanı çekilmiş ve mosmor olmuş, genellikle olduğu yerde de yatmasına izin verilmeyen, itilen ve horlanan yani adamdan sayılmayan ve önemsenmeyen kişilerdir.

Tabii ki farklı gruplara ayrılırlar, bazıları psikolojik rahatsızlıklarından, bazıları başka bir şey yapamadıklarından bir kısmı da kendi tercihleri nedeniyle “Evsiz” yaşamayı tercih etmektedirler. Ancak nasıl yaşarlarsa yaşasınlar insan olduklarını unutmamamız gerekiyor. Bunu anlatıyorum çünkü her geçen gün sokaktaki evsiz sayısında artış olduğunu görüyorum. Üstelik biz bu konuda batı ülkeleri kadar tecrübeli de değiliz.

Yakında kış geliyor, sokakta yaşayan vatandaşlar ve yeni gelen Suriyeliler var. Bu sene küçük çocukların ya da yetişkinlerin donma olaylarına şahit olabiliriz. Birilerinin sistemi uyarması, kalplerimizin acımaması için önderlik etmesi gerekiyor.

Dünyadaki büyük şehirlerde de evsizlik sorunu da artarak süregeliyor. Herkes mücadele etmeye çalışıyor. Ancak mücadelenin iki boyutu var. Seçim yapmamız gerekiyor.

1. Evsizlerle savaşmak

2. Evsizlik sorunu ile savaşmak

Tüm şehirlerde bu iki savaşın birbirine karıştırıldığını düşünüyorum. Evsizlerin girmeyecekleri yerleri belirlemek, parklarda kalmalarını engellemek ya da onları zorla bankamatik kulübelerinden çıkarmak ne soğukta donmalarını engelleyecek ne de sorunu çözmemize yardım edecektir. Bunları yaparak sadece bir insan evladını aşağılamış ve seni görmek istemiyoruz demiş oluyoruz. Bence yine “Cehaletin Sihirli Gücü” çalışıyor ve bilmediğim şey beni üzmez demiş oluyoruz.

Dünyadaki tüm yaratılmışlar, hayvanlar, insanlar, bitkiler benim için çok değerli… Ancak özellikle Nişantaşı ve Cihangir’e söylüyorum; “Sokakta zor durumda olanlar sadece kediler ve köpekler değil. İnsanları da önemsememiz gerekiyor.”

Örneğin aşağıdaki fotoğrafta Londra’da bir köprünün altını görebilirsiniz. Yağmurdan korunabilecek bir alanda “evsizin uyuması” korkusuyla iri çiviler çakılmış.

 
Londra, Çiviler
 

Aşağıdaki fotoğrafta Rusya’dan… Korunmak için yer altında yaşayan insanlar ve çocuklar… Eğer böyle giderse bir gün bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi yer altında da yerleşim yerleri kurulacak. Bence hepimizin elini taşın altına koyup bu çocuklar, bu insanlar için bir şeyler yapması gerekiyor. Yoksa ne vicdanımız ne de insanlığımızın esamesi okunmayacaktır.

 
Rusya’da yer altında yaşayan bir çocuk

Evsizler için toplum olarak, devlet olarak sorun çok daha büyümeden bazı önlemler almalıyız.

  • Evsizler için bakım evleri kurulmalı ve en azından yemek ve kalacak yer sağlayabilmeli.
  • Mümkünse evsizler için yeni işler yaratmak ve İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun uygun iş fırsatları konusunda projeler üretmesi gerekiyor.
  • Ne olursa olsun evsizlere saygı duyulmalı. Unutmayın gözümüze göründüğünü düşündüğümüz kirlilik ile evsiz kalan birinin dertleri arasında orantısız bir uçurum var. Kasap et derdinde, koyun can derdinde… Bence insan olarak herkes saygıyı hatta bazen yardımı hak ediyor.
 
Newyork

Umut Kısa