Evlilik Yemini Üzerine

Evlilik Yemini Üzerine

824
0
PAYLAŞ

Evlilik farklı kültürlerde farklı başlangıçları olan bir müessese… Örneğin bazı kültürlerde eşler birbirlerine evlilik yemini ediyorlar.

“Seni ilk gördüğüm andan beri bugünün hayalini kurdum. Bugünümüzün ve sonrasının. Biliyorum her günümüz muhteşem geçmeyecek ama bana hem güzel günlerimde eşlik edeceğini hem de kötü günlerimde destek olacağını biliyorum. Yaşadığımız her an ustalıkla bizi bugüne getirdi. Ben de sana daha fazla güzellikler getirmeye ve gerektiğinde acını azaltmaya yemin ederim.”

Bazı kültürlerde ise eşler çok konuşan bir nikah memurundan sonra sadece “Evet” diyorlar. Belki size tanıdık gelmiştir.

İkisi arasındaki farka bir bakalım.
Evlilik yemini olan kültürlerde günlerce öncesinden yemini hazırlamak için düşünmeye başlarsınız. Öyle dokunaklı, öyle etkili olmalı ki sevginizin özünü yansıtabilmeli. Zihninizde farklı örnekler dolaşmalı, eşinizi ne kadar sevdiğinizi tekrar tekrar düşünmelisiniz. Belki de eğer sevmiyorsanız, sevmediğinizi anlamalısınız. Evlilik yeminini hazırlamak tahmin edildiği kadar kolay ve pasif bir süreç değildir. Birçok şeyi fark etmenizi ve ilişkinizi ikinci kere düşünmenizi sağlar.

Şimdi soru şu: Siz hangisini tercih edersiniz?

Nikah memurunun çok konuştuğu, zaman zaman şov yaptığı ve çiftlerin sadece “Evet” dediği bir nikah mı yoksa nikah memurunun pek konuşmadığı ama çiftlerin birbirleri hakkında ne düşündüklerini paylaştıkları ve geleceğe daha kapsamlı taahhüt verdikleri bir nikahı mı tercih edersiniz?

Kültürel uyumu anlamak pek zor değil, özellikle son iki yüz yıldır Doğu toplumları evlilik kararlarını evlenenlere daha az bıraktı. Avrupa’da 1800’lerden sonra azalan eş seçimi konusundaki aile baskısı Doğu’da hâlâ sürmeye devam ediyor. Bir an için Güneydoğu’da küçük yaşta bir gelinle evlenen birinin evlilik yemini etmesini isteseydiniz ne söylerdi hayal etmeye çalışın.

Daha da kötüsü küçük yaştaki bir gelinin evlilik yemini nasıl olurdu sizce?

“Bu yaşlı adamla hayatımı geçirmek….” diye başlayan yemin nasıl sonlanırdı. Bence tüm evliliklere yemin gelmeli ve hatta o yeminler nikah defterine bile kayıt edilebilir. Sadece üzerinde düşünmek için bile evlilik taahhüdünün detayları birçok farkındalığa sebep olabilir.

Umut Kısa