EVET-EVET-HAYIR-EVET modeli

EVET-EVET-HAYIR-EVET modeli

262
0
PAYLAŞ

Hayır demek isterken evet demek zorunda kalıyor musunuz?

Bazen hayır demek çok zor olabiliyor değil mi?

Evet deseniz kendi değerlerinizle çatışıyorsunuz ,kendinize olan saygınız ,kendinize olan güveniniz sarsılıyor ve iç sesiniz sizi eleştirmeye başlıyor. Hayır deseniz , olumsuz bir imaj yaratmaktan korkuyorsunuz özellikle iş hayatında.

Evet demeniz sizi rahatsız etmiyorsa sorun olmayabilir. Ama içinizde hayır sesleri yankılanırken evet demenizi ‘Evet, Evet , Hayır ,Evet’ modeli engelleyebilir.

Kararlı bir şekilde cevap verebilmek, itirazsız evet diyen pasif yaklaşımın ve ters bir şekilde hayır diyen agresif yaklaşımın tam ortasında duruyor.

Örnek: Biri, sizden hafta sonu bir proje için çalışmanızı istiyor, bu sizin için çok zor çünkü hafta sonu başka bir planınız var.

Evet demeden önce biraz durun ve şu şekilde cevaplayın :

EVET: Bunun önemli bir proje olduğunu biliyorum.

EVET:İşin yapılması gerektiğini de anlıyorum.

HAYIR: Bu hafta sonu çalışamam, önemli bir işim var.

EVET: Yapabileceğim şey , sana daha önce yaptığım proje dökümanlarını vermek ve önümüzdeki hafta başında beraber gözden geçirmek vb.

Burada önemli olan nokta, kararlı olabilmek. Aktif bir şekilde karşı tarafı dinleyin ve gerekirse cevabı tekrarlayın.

Bu tekniği uygulamaya başlamadan önce ne tip durumlarda evet dediğinizi farketmeniz gerekiyorsa koçluk almanızın faydası olacaktır. Hangi durumlarda zorlandığınızı anlamanız, altında yatan sebepleri bulma açısından da önemlidir. Belki bir kişiye karşı hayır diyemiyorsunuz belki özellikle bazı durumlarda zorlanıyorsunuz.

Unutmayın ki size evet dedirtecek tek kişi SİZSİNİZ !

Didem MURADI