Esnaf Lokantası

Esnaf Lokantası

172
0
PAYLAŞ

Murat Şahin’in ikinci kitabı olan Esnaf Lokantası, gerçekçi karakterleri ile okurları adeta kendi hayatlarından sahnelerin içine sürüklüyor.

Bir öykü kitabı olan “Esnaf Lokantası” birbirinden farklı 15 öyküden oluşuyor. Daha çok romanın sevildiği ve öykü kitaplarına çok fazla ilgi gösterilmeyen ülkemizde, Esnaf Lokantası pek çok öykü kitabından daha başarılı sonuçlarla karşılaşıyor. Bu başarının nedeni ise, öykülerde yer alan karakterlerin okurun iç dünyasına yaptıkları dokunuşlarla şekilleniyor.

Murat Şahin’in öyküleri yalnızca hikaye olarak okunmuyor, her öyküden insani değerlere dair farklı öğretiler ediniliyor. Akıcı bir üsluba sahip olan Şahin, okura hem kendi hayatlarında yaşadıkları olayları hem de çevrelerinden duydukları hikayeleri derleyip bir arada sunuyor. Hikayelerin anlatımı okuyucuyu meraklandırıyor, tebessüm ettiriyor ve kimi zaman kalplerinin en hassas noktalarına dokunuyor.

Kurgu üzerinden meydana getirilen hikayeler, vicdan, sevgi, dostluk gibi unutulmuş kavramlara dokunuyor. Öyküler bazı noktalarda ters köşeler yapıyor ve okurlar kimi öykülerin sonunda şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşıyor. Murat Şahin’in öyküleri, vurucu sonları ile okuyucuyu merak duygusunun içine sokuyor ve okuyucunun bir an önce bir diğer öyküye başlamak istemesini sağlıyor. Öyküler arasında biraz zaman bırakarak okumaya devam etmek ise hem hali hazırda anlatılan konunun daha iyi hazmedilmesini hem de bir sonraki öyküden daha fazla keyif alınmasını sağlıyor.

Teknolojinin hayatlarımıza girmeden önceki dönemleri okuyucuya anlatmak isteyen Murat Şahin, aynı zamanda günümüz neslinin, anne babalarının çocukluklarını nasıl yaşadıklarını öğrenmelerini de istiyor. Sokakta oynayan 80 ve 90 kuşağının çocuklarının öyküleri, bugünün yetişkinlerinin kitabı okurken duygusal anlar yaşamalarına neden oluyor. Her öyküsünde farklı bir karakterin iç dünyasına eğilen Şahin, öykünün başından sonuna kadar kullandığı vurucu cümlelerle okuyucuyu kendine hayran bırakıyor.

Dünya edebiyatından Edgar Allan Poe ve Türk edebiyatından Sait Faik Abasıyanık’ın tarzına benzerlik içeren kurguları ile usta elinden çıkmış hikayeler anlatıyor. Yazarın akıcı ve yalın üslubu, kitabın bir solukta bitmesini sağlıyor. Kitap bittikten sonra ise okura, kendisini tebessüm ettiren güzel duyguların yanı sıra kimi zaman geçmişe özlem, kimi zaman da düşüncelerle dolu bir okuma ziyafeti sunuyor. Şimdi de “Son Tren” adlı kitabını okumayı bekliyorum. 

Şurdan Bi’ Şehremini Alır Mısın – Eray Emre Evren?  

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Kayıtsızlık Şenliği – Milan Kundera

Gündüz Kelebeği – Dilek Neşe Açıker

Okuma Yolculukları – Hülya Soyşekerci

Hepimiz Katiliz – Mesut Demirbilek & Onur Akhan

Küçük Prens Tenimde – Melissa Mey

Acıyan Yerini Bul – Kılıç Arslantürk

Aslında Aşk! – Aslı Aydemir