Ergenlikte Aşk

Ergenlikte Aşk

120
0
PAYLAŞ

Sevgiliden vazgeçmek mi yoksa sevdiklerinden vazgeçmek mi?

Hayallerin için çalışmak mı, yoksa kendinden her şeyden vazgeçmek mi , sınırlar koymak mı sınırları zorlamak mı?

Bu zor sorular belki de hepimiz için bir zorluk teşkil edebilir. Ancak  bir ergenin bu soruları doğru bir şekilde sorup doğru bir şekilde cevaplaması ve bunları çözümlemeyle ilgili bir süreci yönetmesi daha zor olacaktır. Ergenliğin kendi içerisindeki otoriteye başkaldırısı, hormonal dengesizliği, beynin henüz tam olgunlaşmamasından kaynaklı karar verme süreçlerinin oturmaması, fizyolojik olarak çocuk ya da yetişkin arasında kalmanın yaşattığı duygusal sıkıntılar ve kimlik arayışı bu işi daha da zorlaştıracaktır.

Henüz kendini bulamamış ne istediğini tam olarak anlayamamış ilgilerini yeteneklerini keşfedememiş kararlarını alma konusunda hep yönlendirilmiş olan bir ergen elbette ki böylesi zor bir soru zincirini çok kolaylıkla cevaplayamayacaktır. Cevaplayamadığı her bir soru içinde daha büyük kargaşalar gerginlikler işin içinden çıkılmaz durumlara sebep olacaktır.

Bir de eğer kendisiyle ilgili kompleksleri var ise örneğin bedeniyle ilgili hala sorunlar yaşıyorsa, kendini yetersiz, başarısız hissediyorsa bu sorunları bir çırpıda görmesi cevaplaması mümkün olmayacaktır.

Sevgilisi onun için kimsenin yapmadığı şeyi yapmakta, ona verilmeyen değeri vermekte onu koşulsuz bir şekilde dinlemekte, sevmekte ve onu mutlu etmektedir. Ancak vicdanın sesi anneye babaya verilmiş sözler, kendince yapmaması gerekenler, dersleri geleceği ve daha ilerde olabileceği kişi ile ilgili onu büyük bir açmaza sürüklemektedir.

Bu durum için pek çoğunuzun sevgili ne demek geleceğinden, annenden babandan daha mı önemli dediğini duyar gibiyim ancak bir ergenle çalışıyorsanız bu kadar çabuk ve hızlı karar vermemenizi tavsiye ederim. Çünkü ergen böylesi zor koşullarda veya böylesi zor durumda evet gerçekten sevgilisini her şeyin üzerinde tutabilir Annesini babasını geleceğini derslerini hatta kendisini ikinci plana üçüncü plana atabilir.

Böylesi vakalarda ya da durumlarda ergenle çalışırken gerçekten öncelikle her çalışmada olduğu gibi onun size güvenmesi sizin onu gerçekten anladığınızı fark etmesi işinizi kolaylaştıracaktır Bu nedenle koşulsuz bir şekilde hiçbir kaygıya hiçbir endişeye kapılmadan onu can kulağıyla dinlemek onun gerçekten bu tercihlerindeki yaşadığı kargaşayı zorlukları anlamak ve doğru bir şekilde yansıtmak biraz olsun işimizi kolaylaştıracaktır. Ancak tabii ki bu o kadar kolay olmayacaktır. Hele ki eğer bu ergen annesi babası tarafından size getirilmiş ya da bir yetişkin (öğretmen- idareci vs) tarafından yönlendirilmiş ise bu konuları bu kadar samimi bu kadar istekli size açmayacaktır. Bu nedenle böylesi durumlarda becerilerinizi gerçekten kullanırken zorlandığınız anlar yaşayacaksınız. Yine de ergenle iletişimde eğer güven temelli sabır temelli bir çalışma sürecini belirlersiniz yargılamadan eleştirmeden onun yerine karar vermeden ve her şeyden önce tam olarak orada onu dinlerken bulunabilirseniz, bu süreçte bir adım ilerlemiş olacaksınız. Burada önemli olan dinlemeyi başardıktan sonra paniklemeden acele etmeden ona doğru bir şekilde durumu anladığınızı yansıtıp doğru sorular yönelterek olayın arkasındaki ikincil üçüncül hedefleri keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu örneğimizdeki ikincil çıkar ya da üçüncül çıkarlar nedir diye baktığımızda danışanın yaşayacağı başarısızlık veya hedeflerine ulaşamamak ile ilgili kaygılarına bir bahane, kılıf oluşturarak arkasına gizlenmek olacaktır. Annenin babanın çalışmakla ilgili uyarılarının onu tedirginliğe sevk etmesi, mademki başarısızım, o zaman bu başarısızlığa bir kılıf oluşturmam gerekir düşüncesiyle “Mademki başarısızım” verilecek cevapta Evet işte sebebim vardı bir şekilde yalnızdım, birisinin sevgisine ihtiyacım vardı, kendimi değerli bulmak için, var olduğumu görmem için, beğenilmenin benim de hakkım olduğunu tatmak için ve bunlara bağlı duygular arka planda yatmaktadır. Bu kılıfı elde etmek için de belki de hiç sevmediği, gerek görmediği bir ilişkiyi kendi geleceğinin ailesinin veya derslerinin önüne koymaktadır. (Tabi ki bunu sizin görmeniz bu sonuca hemen atlayıp yargılama tuzağına kapılmamayı başarmak becerisini göstermekle gerçek bir koç olmanızı belirleyecek nüanslardandır. )

Bu nedenle buradaki araştırmamız gereken şey sevgilinin onun için ne anlam ifade ettiği gerçekten hangi yönü tamamladığı ve bunu karşılamak ile ilgili onunla eşdeğer durumların olup olmadığı, aynı konumda başka nelerin olacağını sorgulamak ve dinlediklerimizi tekrar yansıtmak üzerine yolculukta kalmak şeklinde devam edecektir. Kişinin gerçekten bu yönünün şu an tatmin olması ile ilgili durumun gerçek anlamda yaşamının hangi diğer yönlerini olumlu ya da olumsuz etkileyeceğini görmesi ile ilgili net doğru sorular sorarak gerçekten istediği hayatla şu an yaptıkları arasındaki ilişkiye veya yaptıklarının onu nereye götürdüğünü fark etmesi sağlanabilir.

Tamda burada gerekli güven, uyum en üst noktadayken danışana bu durumla ilgili ne istediğini sorarak koçluğun olmazsa olmazı kontrat- anlaşma cümlesi oluşturulabilir. Bu kadar etrafında dolandığımız şey aslında gencin asıl gündemi ve bu gündemle ilgili yapmak istediği şeyi bulması içindi. Gerekli motivasyon ve enerjiyi ortaya çıkaracak, engelleriyle yüzleşme, mücadele etme çabasına girmesini sağlayacak, kendini bağlayacak bir hedef anlaşma kontrat cümlesi, koçluğun yüzde ellisinden fazlasıdır.

Tabi ki anlaşıldığını hissetmek hiç dinlenilmediği kadar dinlenilmiş olmak güven içinde anda kalmak, kendi kendisi için, ciddi bir şekilde uğraşmak, engellerini, sabotajcısını bulmak vs. Danışanın yolda kalmak adına elde ettiği sorumluluk ve bedeniyle benliğiyle bundan hoşnut olduğunu yansıtan gülümsemesi sürecin sihrinin göstergesi olacaktır.

Sürecin devamında bu anlaşmada istediği durum için yeterlilik ve yetkinliklerine, güçlü zayıf yönlerine, engellerine, metaforlarına vs. Selam vererek çok yüksek bir farkındalık oluşacaktır. Buradan itibaren danışan zaten aksiyon haline geçmiştir. Çok fazla zorlamadan sürecin son çerçevesinde gereken yönetim becerisi takip kararları vs. ile bir sonraki görüşmenin iple çekilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Sevgilerimle,

Mehmet İŞGÜZAR
Profesyonel Koç &
Psikolojik Danışman