ENGEL

ENGEL

153
0
PAYLAŞ

Yazı yazmak nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre yazı; düşüncenin belli işaretlerle tespit edilmesi, gerektiğinde alfabe, harf ve çizgilerle biçim ve sanat bakımından özellik gösteren bir türdür.

Peki M.Ö veya şimdi yazı yazmak farklılık gösteriyor muydu? Bence çok güçlü bir EVET!

İşaretler alfabeye, diller evrenselliğe, iletişimde hem bilim hem ilim olarak daha bütünsel kanıtlı verilere dayalı bir hal almaya başladı. Her hareket, her düşünce bir ufuk açtı insanoğlunda…. Herşeyi anlatmak bu kadar kolay bir duruma gelebilmişken, aktarmak istediğimiz duygularımıza ne oluyor? Gerçekten her duygunuzu, her istediğiniz zaman istediğiniz şekilde kolayca paylaşabiliyorsanız sizi takdir etmek istiyorum. Direk paylaşımda bulunamayan, içe dönük diye de tabir edebileceğiniz kişiler genelde yazı yazmayı daha güzel bir iletişim aracı olarak kullanabiliyorlar.

Halbuki; eski nesiller neden uzun bir dönem ‘gerçekten’ yazı yazmayı seçti? El emeği göz nuru olarak yazılan yazılardan bahsediyorum.  Kayıt etme şansları sadece yazı değil sesli kayıt olsaydıda halen yazı yazmayı seçenler hep ilgimi çekmiştir.  İnsanoğlu birşeyler yazmaya neden ihtiyaç duydu?  Kendilerinden sonra gelecek nesil için bir hediye vermek miydi amaç? Yoksa sadece an’da kalabilmek için, varlıklarını sürdürebilmek için kendilerini ifade etmeye mi çalıştılar? Belkide gelecek nesile tecrübelerini aktarmak için. Veya aslında tüm bunların hepsi için.   Veya yazmadığım daha bir çok şey için. Bu durumda da aslında sadece yazı yazmanın bile yeri gelip eksik kalabileceğini deneyimleyebiliyoruz.

Kendini veya duygularını ifade etmeye neden ihtiyaç duyar insanoğlu?  Herkesin yazmadığını  veya yazamadığını bildiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Yazmamak değilde, yazmak isteyip yazamamaktan bahsediyorum.  Yukarıdaki paragraftada değindim gibi bir şekilde direk paylaşımda bulunamayan bireyleri farketme günü BUGÜN!

Evet.!   

Bugün 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ.  Bireysel olarak içlerindeki duyguları, sezgileri, yaşanmışlıkları, yaşanmamışlıkları, görmüşlükleri, görememişlikleri, duymuşlukları veya duyamamışlıkları olan tüm bireyler için farkındalık günü bugün.

Gelin bugün sizde, belki size zor gelsede bir değişiklik yapın, hayatı sadece ‘1 GÜN’ bile olsa onların gözünden bakmaya çalışın. Veya göremeyen gözlerine dünyanın aslında ne kadar güzel olduğunu anlatın. Hislerine bir nebze araç olun, paylaşmalarına  ve kendilerini gerçekten bulabilmelerine bir nebze yardımcı olun. Hepimiz aslında potansiyel bir engelli adayıyız. Engelli bireylerin yazı yazabilmeleri bazen en büyük hayalleri Lütfen bunu farkedin Unutmayın sevgi her engeli aşar.

Sevgilerimle

Sevda Mazharoğlu Ever.