Enerji içeceklerine yasak!

Enerji içeceklerine yasak!

108
0
PAYLAŞ

İngiltere’de bir okul müdürü enerji içeceklerini sınıf içinde şiddet eğilimini arttırdığı, öğrencilerin derste uyuya kalmasına sebep olduğu ve hatta bazı öğrencilerin gece yataklarını ıslatmalarının ardındaki neden olduğu gerekçesiyle yasakladı.

Okul müdürü Melvyn Lynch 1000 öğrencisi olan Forfar Academy’nin tüm velilerine bir mektup göndererek yanında enerji içeceği bulunduran öğrencilerin içeceklerine el konulacağını duyurdu.

Mektupta belirtildiğine göre bazı öğrenciler hiç bir besin değeri olmayan bu içeceklerden sabah kahvaltısında kutularca tüketiyor. Enerji içeceklerinin tüketimi, uykusuzluk, kaygı bozukluğu , baş dönmesi, kalp ritim bozuklukları, eklem ağrıları ve hatta tip 2 diyabet hastalığına davetiye çıkarıyor.

Sonuç olarak öğrenciler çoğunlukla ders çalışmak için gece ayık kalmaya çalışırken gün içerisinde uyuya kalıyorlar.

İngiltere’de yüksek oranda kafein içeren içecek üreticileri ürünlerinin üzerinde çocuklar ve hamile kadınlar için uyarılara zaten yer veriyorlar.

Öyle görünüyor ki bir okulda başlayan yasak, şeker alımının genç yaştan itibaren sebep olduğu sağlık sorunlarının sıkça tartışıldığı günümüzde, diğer okullara da yayılacak.

Siz ne dersiniz? Okul müdürü olsanız siz hangi zararlı olduğunu düşündüğünüz yiyecek ya da içeceklerin tüketimine karşı olurdunuz?

Kaynak: The Telegraph

Çeviri: Yeşim Erberksoy