En Son Ne Zaman Söz Verdin?

En Son Ne Zaman Söz Verdin?

229
0
PAYLAŞ

Nedir söz vermek: Türkçe literatürde “bir eylemi kesin olarak gerçekleştireceğini söylemek”. Bu ilk anlamı. Günümüzde, nişandan önce evlenmek üzerine sözlenmek anlamlarına kadar uzanan derin birkaç yükü daha var bu iki basit sözcüğün. Google’da arattığınızda, 5.690.000, tırnak içinde arattığınızda 136.000 sonuç veriyor. İnsanoğlu veriyor da veriyor sözleri..

Peki ama kime, neden söz veriyoruz biz? Çocuğunuza istediği bir şeyi almaya söz verdiniz mi mesela? Peki patronunuza bir işi bitireceğinize? Ya da sevdiğinize onu bir daha hiç üzmeyeceğinize? Annenize sözünden çıkmayacağınıza? Babanıza yalan söylemeyeceğinize? Arkadaşınıza sırrınıza sadık kalacağınıza? Kardeşinize onu koruyup kollayacağınıza?

Söz, yani : bir düşünceyi eksiksiz olarak anlatan sözcük ya da sözcük dizisi.

İnsanın ağzından döküldükten sonra asla geri alamayacağı, ya mutlu ya da mutsuz edecek belki de hiçbir şey ifade etmeyecek sözcüklerimiz.

Düşünüyorum da, verilen her söz ateşten bir çember. Sözünün karşılığını verince yüzünü güldürebiliyorsun insanın ama duramazsan verdiğin sözün arkasında.. çember daralıyor, her tutulmayan söz çemberi daha da daraltıyor, yanmaya başlıyorsun, yakmaya başlıyorsun. Bir sözü tutamamak değil ki mesele, hayal kırıklığı yaratmak, kırmak, üzmek en derinden..

Ne oluyor hayal kırıklığına uğrayınca? Önce inancı kırılıyor insanın. O kırık inanç belki de 5 dakika sonra karşısına çıkacak hayatının fırsatını elinin tersiyle itmesine sebep oluyor: söz verecek kadar önemsediğin kişinin.

Evden çıkarken annene dikkatli olacağına dair söz verdin mi hiç? Verdiysen ne yaptın ona biliyor musun, umut verdin! O elbet endişe edecek iyiliğinden yana; ama yüreği daha az sıkışacak. Söz verdin çünkü, onun için kendine daha çok dikkat edeceksin. Ya da o öyle düşünmek isteyecek en azından, rahatlayacak içi. Peki sen, gün boyunca tutuyor musun bu sözü aklında? Karşıdan karşıya geçerken mesela, “dikkat etmeliyim anneme söz verdim” diyor musun? Ya da arkadan sana korna çalan terbiyesiz adama dayılanırken annene verdiğin sözü hatırlayıp geri adım atıyor musun? Hadi ama dürüst olalım mı?

Uzun soluklu sözler vermek cesaret işidir. Tek söz çok anlam ifade eder, o tek sözün arkasında durulmaması daha büyük..

Son zamanların popüler söz dizilerinden “söz vermek” söylenişi kadar basit değil aslında, yazıldığı gibi okunmuyor. Geniş anlamlı sözler vermeden iki kez daha düşünsek? Daha az söz verip daha çok tutsak. Bir domino etkisi yaratsak.. Bu dominonun başına çocuklarımızı koysak, önce onlara verdiğimiz sözleri tutsak, ve sözün değeriyle büyütsek onları.  Sözlerinin ve arkasındaki yüklerin farkında çocuklarımız gençlerimiz olsa.. Dünya çok daha anlaşılır ve güvenilir bir yer olmaz mı?

Günce’den