En Önemli Motivatörünüz Ne?

En Önemli Motivatörünüz Ne?

143
0
PAYLAŞ

En önemli motivasyon kaynağınız ne? Yani içsel olarak sizi ne harekete geçirir, rahatlık alanınızdan kaldırır, zorlu mücadelelere girmenizi sağlar?

Benim için çok kıymetli olan bir konuyu paylaşmak istedim bu yazımda. İç motivasyonu yüksek olan bir kişiliğe sahibim. Benim uzun uzun ikna edilmeye ihtiyacım yoktur, onu alırım ve gerekli yere götürmek için bütün kaynaklarımı seferber ederim, adanırım.

Ancak sırtım sıvazlandığında, güzel bir söz duyduğumda, yaptığıma anlam verildiğinde veya desteklendiğimde uçarım, önümde hiçbir engel duramaz, etkisi içimde tsunami dalgası yaratır.

Başardın,

İyi iş çıkardın,

Harikasın,

Fark yarattın,

Sen olmasaydın olmazdı,

Tebrikler,

Aslında işler ters gittiğinde bile en çok kızdığım şey yapılanın fark edilmemesidir.

Kim olursak olalım en çok beklediğimiz şeylerden bir tanesidir takdir görmek. Seni görüyorum, yaptıklarının farkındayım, beğeniyorum, doğru yoldasın, aynen devam et demektir.

Nedense bu konuda toplum olarak çok cimriyiz. Sanki beğenimizi göstersek karşımızdaki beklentiye girecek; borçlanacağız; bizden daha iyi görünecek; çok hoşumuza gitmez bunu dile getirmek.

Ayrıca toplum olarak hep hataya odaklanırız. İyi bir şey varsa, vardır zaten; esas güçlendirme ve iyileştirme gerekli alanlara odaklanmak lazımdır.

Bir kaç yıl önce Amerika daki müşterimiz yıllık sonuçları bizimle paylaşmak için gelmişti. Sonuçlar oldukça iyiydi; aslında gelmesine gerek yoktu.

Fakat gelişinin tek nedeni vardı, “teşekkür etmek”. Hem karnemiz hem de kendilerinin bir önceki yıl göstermiş olduğu performansta bizim de payımız olduğundan bunu dile getirmek için 10.000 km yol kat etmişlerdi.

Son zamanlarda özsaygı kavramıyla çok karşılaşır oldum. Yüksek özsaygı göstergesi olarak kısaca değerlilik ve yeterlilik duygusunun gelişkin olması diyebiliriz.

Bu duygular o kadar önemli ki, bebekliğimizden itibaren bilinçaltımıza atılan tohumlar bu gün bizi biz yapan kimliğimizi oluşturuyor. Ne kadar ben değerliyim ve yapabilirim duygumuz gelişmişse hayattaki duruşumuza o kadar büyük katkısı oluyor.

Yani eğer biz, olduğumuz haliyle takdir görerek büyüdüysek doğal olarak karşımızda hiçbir engelin duramayacağı bir noktaya ulaşmış oluyoruz.

Koçlukta kullanılan önemli araçlardan bir tanesidir “takdir etmek”. Danışanın gündeminde ilerlerken onu bu güne getiren pozitif, güçlü yönleri ortaya çıkarılır. Danışan bu gün hangi kaynağını kullanarak bunun üstesinden gelecektir, bunun üzerinde çalışılır.

İnsan neye emek verirse onun karşılığını alır.

Bir düşünsenize çocuklarınızı bu bilinçle büyüttüğünüzü; dimdik ayakta duracaklar, hayata 1-0 kazançla başlayacaklar,

Düşünsenize eşinize içten bir teşekkürün ilişkinizi nereye taşıyacağını,

Ve son olarak da ekibinizde yaratacağınız ilhamı, güveni, enerjiyi, inancı.

Ufak dokunuşlarla mucizeler yaratabiliyor insanoğlu, yeter ki istesin yeter ki inansın.

Hayatınıza anlam katan insanlara, takdirde cömert olun, inanın iyi gelir, maliyeti yoktur ama değeri paha biçilemez…