En Güzel B Planı Nasıl Yapılır?

En Güzel B Planı Nasıl Yapılır?

2412
0
PAYLAŞ

Sevdiğin işi yapamıyorsun belki şimdilik . Sözlerin, sorumlulukların, borçların ve bağların var. Hiç birşey olmasa, güven veriyor , gelir sağlıyor bu sevmediğin iş sana. Dayanabildiğin kadar dayanmaya ihtiyacın var. Maceraya atılacak durumda da değilsin üstelik. Bunun için ne cesaretin, ne de birikimin var. Yine de içinde huzursuz bir yara, batıyor, acıyor arasıra. Belki de küçük de olsa bir B planı arayışın var.

O zaman istersen, denenmiş bir tarif vereyim sana:

Sevdiğin işi yapmak lüks gibi görünüyorsa şu anda, öyleyse işe , sevdiğin, ilgi duyduğun, merak ettiğin bir şeye zaman ayırmakla başla. Hobi olarak ilgilen yani . Kursuna git, dersini al, internetten araştırıp evde uğraş kendi kendine hiç olmazsa. Bilgini çoğalt. Yeteneklerini keşfet. Kendini dinle. Küçücük bir zaman diliminde de olsa, kendin için, severek ve isteyerek yaptığın bir şeyin sana vereceği mutluluğu izle.
Sonra paylaş bu güzellikleri yavaş yavaş. Önce en yakınlarınla, en sevdiklerinle . Görsünler seni. Neler yapabileceğini . Yemek mi yapıyorsun, resim mi çiziyorsun, şiir mi yazıyorsun , balık mı tutuyorsun, şarkı mı söylüyorsun, dans mı ediyorsun, fotoğraf mı çekiyorsun …Her neyse. Paylaşmak güzeldir. Hafife alma sakın kendini. Küçümseme. Ciddiye al severek yaptığın bu şeyi. Her gün yeni bir şey ekle üzerine. Para kazanmak değil önemli olan, göreceksin . Yaptığın şeyden zevk almayı öğreneceksin önce. Sonra müthiş bir güven duygusu yerleşecek içine. “İşte ben buyum” diyeceksin. Önce kendin beğeneceksin, kendin takdir edeceksin kendini. Acımasız ebeveynler gibi kusurlar bulmayı bırakıp, “aferin” demeyi seçeceksin . “Denemen önemliydi …” İçindeki çocuk yeniden güvenecek kendine o zaman. Yeniden heyecan duymaya başlayacaksın hayata karşı. Aklın, bilgilerin , duyguların ve tecrübelerin kolkola girip bir yola sokacaklar seni sonra. Önce biraz tereddüt edeceksin. İçindeki çocuk ” Hadi” diyecek o zaman…” Gidelim” … İşte o zaman, “Hayır” diyemeyeceksin …
Korkularını fazla belli etmeden, küçük küçük adımlarla yürüyeceksin önce. Sevdiğin, güvendiğin birileri varsa yanında, onlara tutunup, destek isteyeceksin. Sonra küçük küçük fırsatlar çıkacak bu yolda önüne. Görmeyi bilmezsen, takılıp düşeceksin…Görmeyi bilirsen, alıp cebine koyacaksın onları . Ve bu yolda artık eskisinden daha güvenli yürüyeceksin.

Baktın ki bir gün mecbur olduğun için yaptığın işinden çok sıkıldın yine. İşte o gün , küçük bir B planın olacak senin de cebinde. Baktın ki artık dayanamıyorsun ;
 ” Amaan boşver, hayatta yapacak çok daha güzel şeyler var ve ben bir şeyi çok istersem, yapabilirim…” diyeceksin.

Hanife Serter

  


Yaşam Koçluğu Eğitimleri ve Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Çocuğunuzun hangi meslekte mutlu olacağı belirlenebiliyor

 

BİR CEVAP BIRAK