En Çok Kitap Okuyan Şehirler Hangileri?

En Çok Kitap Okuyan Şehirler Hangileri?

719
0
PAYLAŞ

Kitap tutkunlarının idefix.com üzerinden son 6 ayda gerçekleştirdikleri siparişler göz önüne alınarak hazırlanan okuma listesi, Türkiye’nin detaylı okuma haritasını ortaya çıkarıyor. İl il okuma oranları, bölge ve şehirlerin okuma sıralaması ve farklı şehirlerdeki okuyucuların daha çok hangi yazarları seçtiği gibi bilgilere bu kapsamlı çalışma sayesinde kolaylıkla ulaşılabiliyor. İdefix Türkiye okuma endeksi;

[Bir şehre satılan kitap sayısı/ son altı ayda satılan kitap adedi] / [Şehrin nüfusu / Türkiye Nüfusu]

hesaplaması ile elde ediliyor. Bu sayede gerçekçi ve kapsamlı bir okuma haritası çıkarabilmek mümkün oluyor. Şehirlerin toplam sıralama içerisindeki yeri ve okuma alışkanlıkları da harita üzerinden kolaylıkla takip edilebiliyor.

idefix tarafından gerçekleştirilen okuma endeksi sonucunda 2,08 okuma endeksi ile Ankara, Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehirleri listesinde başı çekiyor.

Ankara’yı 1,92 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyor.

Listenin 3. sırasında ise 1,54 okuma endeksiyle Eskişehir bulunuyor.

İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en çok kitap okuyan 10 şehir arasında yer alıyor. Ege, Marmara, Akdeniz Bölgeleri ve Anadolu Bölgesinin batı bölümü en çok kitap okuyan yerler olarak dikkat çekiyor. İç Anadolu Bölgesinin belli bölümleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’daki şehirlerin önemli bir kısmı daha az kitap okuyor. Bu bölümde bulunan Şanlıurfa, Yozgat, Diyarbakır ve Siirt gibi illerin büyük bir çoğunluğu okuma endeksi anlamında diğer şehirlerin altında kalıyor.

İzmir’in, İstanbul, Ankara ve Eskişehir’in arkasında kalması oldukça dikkat çekici. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Tunceli’nin okuma oranı yüksekliği bölgede çok farklı bir mesaj veriyor. Karadeniz Bölgesi’nde ise Karabük, çevresindeki illerin tamamına fark atarak 6.sırayı alıyor.

İlk 10 sırada yer alan şehirler arasında sadece Tunceli ve Karabük’te Felsefe Türü en sevilen türler arasında yer alıyor.