Emojiler ve derin anlamları

Emojiler ve derin anlamları

51
0
PAYLAŞ

Covid ile başlayan evden çalışma dönemimizde anlık mesajlaşma uygulamaları da kullanımda zirveye oturmuş bulunuyor. Bu uygulamalar, son yıllarda zaten, özellikle iş gruplarında yoğun kullanımıyla, hepimizi hemen hemen 7/24 çalışır hale getirmişti. Bu başlı başına bir sorun olmuşken, bu grup mesajlarında kullanılan dil yanında emojiler, bir nevi kendi “racon”unu oluşturmuş bulunuyor.

Arkadaşla, aile fertleriyle ve samimi olduğumuz insanlarla mesajlaşırken doğru emoji yerine oturuyor zaten. O alanda sıkıntı olmuyor pek. Ancak iş grubu mesajlarında, emojilerin, cümlede kastedilen ile ters olarak uyumlandığını görüyoruz. Halihazırda, mimik, jest ve ses tonundan uzak bir ifade şekli olan mesajlaşmalarda yanlış anlamalar yaygın olarak görülürken, iş gruplarında, kızgınlık, kırgınlık, sıkıntı, suçlama, vb pek çok negatif mesaja tebessüm eden, gülen, göz kırpan, dil çıkaran hatta benim aziz olarak anladığım tepesinde haleli bir yüz vb emojilerin eşlik ettiğini görüyoruz. Bir anlamda, “çok güzel olmuş” diyerek yanına dil çıkaran bir emoji mesajı bombalıyor. Ya da çiçekler, böcekler noktalıyor cümleleri.

Sanırım, son yıllarda gündeme gelen görsel, bilgisayar, medya vb. farklı içerik okur-yazarlığı gibi emoji okur-yazarlığı da bir köşede yerini alacak. Çağın gerisinde kalmamak, mesajı doğru algılamak için bundan da habersiz kalmamak gerekecek gibi görünüyor.

Meraklısına not: Bu alanda yapılmış tez çalışması ve makale örneği:

                  Sosyal medyada emoji kullanımı ve anlamlandırılması: Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi örneği

January 2019. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi DOI: 10.18094/josc.414605.

İletişimde Emojilerin Kullanımı ve İncelenmesi

Çeken, B , Arslan, A , Tuğrul, D . (2017). İletişimde Emojilerin Kullanımı ve İncelenmesi . 21. Yüzyılda Eğitim Ve Toplum Eğitim Bilimleri Ve Sosyal Araştırmalar Dergisi , 6 (16) , 91-106 . Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/egitimvetoplum/issue/32174/356991

Ahmet KABLAN