Egolarımız Bizden Büyük

Egolarımız Bizden Büyük

435
0
PAYLAŞ

Günümüzde ‘ben egoist değilim!’ diyebilen var mı? Bence yok. İş hayatının bana kazandırdığı şeylerden birisi daha fazla insan tanıyıp daha fazla insan görmemi sağlamasıdır. İnsanların çoğu konuşmaz oldu çünkü onların yerine egoları konuşuyor.

Ego, insanın kendisini üstün görmesidir. Her şeye ‘ben’ demek ve kendi iyi yanlarını kişiler sormadan sürekli anlatmasıdır. Egolu insanlar küçümsenmekten çok korkarlar ve karşı taraf onları küçümsemesin diye zayıf gördükleri herkesi küçümserler. Yani ego kişide, farklı özellikleri oluşundan değil, eziklenme korkusundan doğan bir durumdur. Kişi, başarısız ve beceriksiz olmadığını ispatlama çabasına girer. Bundan dolayı iyi taraflarını dile getirmesi yanı sıra kötü yanlarını da iyi bir işmiş gibi yücelterek anlatır.

Egonun en kötü yanlarından birisi karşı tarafı dinlememesidir. ‘Ben haklıyım!’ demek kişiyi sadece gülünç duruma düşürüyor. Benim inancıma göre haklı ya da haksız kavramı çok soyut. O kadar soyut ki neredeyse yok! Haklıyım ya da haklısın derken karşı tarafa da haksızsın mesajı veriyoruz. Aslında herkes kendi çerçevesinde haklıdır. Kendi çerçevemizi biraz büyütsek haklı – haksız kavramını anlayışa çevirsek, egolarımızda biraz küçülebilir.

Etrafımızdaki her şey egomuzu besliyor. Egomuz büyüdükçe kendimizi daha iyi hissettiğimizi sanıyoruz ama yanılıyoruz. İnsanlara tepeden bakmak ya da sahip oldukları şeyler onların kimlikleri değil. Ama maddi şeyleri kimlik gibi kullanıyorlar ve sonra kendilerini sahte bir dünyaya hapsediyorlar. Maddi kimliklerini bir günde kaybettikleri zaman da depresyona giriyorlar. Bir insanla tanıştığınız zaman arabanızın olduğunu söylemeniz, karşıdaki kişi için bir şey ifade etmez. Hatta sizi kullanmaya bile çalışabilir.

İnsanız, hepimizin iyi, kötü duyguları var. Sadece iyi olamayacağımız gibi sadece kötü de olamayız. Bizi biz yapan şey duygularımız ve düşüncelerimizdir. Eğer egolarımızı küçültürsek, dünya daha iyi bir yer olabilir. Yolda hapşıran birisini gördüğünüzde hic ‘çok yaşa’ dediniz mi? Ya da kaç kişi size ‘çok yaşa!’ dedi. Doğum günleri dışında ne zaman birbirimize iyi dilekte bulunduk? Birbirimizi çekiştirmeden, dedikodu yapmadan, kimseyi küçümsemeden kaç kişiyle sohbet edebiliyoruz?

İnsanın kendisini iyi hissetmesi için ekstra bir çaba harcamasına gerek yok. Güzel kıyafetler, bakım vs bunlar tabii ki olmalı ancak saçma bir kıyafet giydiğin zamanda kendini güzel hissedebiliyorsan özgürlüğe yaklaşmışsın demektir. Kendine yetecek kadar kendi sev, kendine yetecek kadar kendini beğen. Gerisi zaten gelecektir. İnsanlar için ekstra çaba harcamak sadece vakit kaybıdır. Ego, insanı özgür kılmaz. Kendisine köle yapar… Kimse köle olmak istemez! O zaman neden kendimizin kölesi oluyoruz?

Zeynep TÜRKOĞLU