Edgar Allan Poe Zaman Yolcusu Mu(ydu)?

Edgar Allan Poe Zaman Yolcusu Mu(ydu)?

378
0
PAYLAŞ

Üzerinde bir başkasının kıyafetleri ile yolda bulunmasından tutun da, hastanede Reynolds adında birinin adını anlaşılmaz bir şekilde sayıklamasına ve ölümünden sonra yetmiş yıl boyunca sabah erken saatlerde mezarına elinde bir bardak konyak ve üç gül ile ziyarete gelen gizemli adama kadar yazdığı hikayeler gibi hayatı da tuhaf olaylarla dolu ünlü bir yazar Edgar Alan Poe.

Soru şu: Poe bir zaman yolcusu muydu? Yüzyıllar boyu değişik yer ve zamanlarda seyahat mi ediyordu?

1838’de basılan tek tamamlanmış romanında Poe bir denizde kaybolmuş bir balina avlama teknesindeki isyanı anlatır. Erzakları biten denizciler yamyamlığa başvurur. Joe Parker adında bir çocuk en kısa çöpü çeker ve sonuç olarak onu yerler.

Bu noktada durum iyice tuhaflaşıyor çünkü 1884’de yani romanın basılmasından 46 yıl sonra dört adam bir teknede neredeyse batacak halde sürüklenir. Kazazedeler yiyeceksiz kalınca onlar da yamyam gibi öldürüp yemek üzere on yedi yaşında bir genci seçerler. Gencin adı Joe Parker’dır.

1848’de bir tern yolu işçisi olan Phineas Gage korkunç bir kaza geçirir ve büyük bir demir sırık kafatasına saplanır. Bir şekilde hayatta kalır ama kişiliği çok değişmiştir. Gage’de meydana gelen bu değişiklikler yakından takip edilip üzerinde çalışılır ve kaza sırasında parçalanan frontal lobun sosyal biliş bakımından ne rol oynadığı ilk kez keşfedildi.

Ama Poe hariç ilk kez. O bunu neredeyse on yıl önce keşfetmişti. İşadamı adında tüyler ürperten bir hikaye yazdı. Travmatik bir beyin hasarı sonucu obsesif ve saldırgan hareketler sergileyen ve sosyopatik feveranları olan bir adamın hikayesidir bu.

Poe’nun frontal lob sendromunu kavrayışı çok kesin ve yanlışsızdır. Nörolog Eric Althuler bu konuda şunları söylemiş: “ Bir düzine semptom var ve tek tek hepsini biliyor. Bu hikayede hepsi var. O kadar net bilgiler var ki çok garip sanki Poe’nun bir zaman makinası var.

Hala ikna olmadınız mı? Peki ya size Poe evrenin başlangıcını modern bilim Big Bang Teorisi’ni oluşturmaya başlamadan 80 yıl önce tahmin etti desem? Tabi ki amatör bir yıldız gözlemcisi kozmoloji üzerine hiç bir eğitimi olmadan doğru bir şekilde evrenin işleyişini tarif edemez dersiniz ama ölümünden bir yıl önce yazdığı 150 sayfalık şiire benzeyen düz yazısında genişleyen bir evreni tarif eder.

Eureka adlı düz şiirinde bunca yıldıza rağmen neden gökyüzünün karanlık olduğu sorusuna genişleyen evrenden gelen ışığın henüz güneş sistemine ulaşmadığını yazarak cevap veren de Poe’dur. Edward Robert Harrison 1987’DE Gece Karanlığı’nı yayınladığında Eureka’yı keşfettiklerinin önceden görülüp yazıldığı kaynak olarak gösterir.

Italyan astronom Alberto Cappi’nin bir röportajda Poe ile ilgili söyledikleri çok ilginç: “Poe’nun evrenin dinamik olarak evrimleştiği sonucuna varması çok şaşırtıcı çünkü o zaman böyle bir olasılığı işaret edecek hiçbir teorik ya da gözleme dayalı kanıt yoktu.”

Peki ya Poe belli zamanda değil tüm zamanlardaysa?

Kaynak:upworthy.com

Çeviri: Yeşim Erberksoy