Edep Ya Hu! Sizce Edebin 19 Mayıs ile Ne İlişkisi Var?

Edep Ya Hu! Sizce Edebin 19 Mayıs ile Ne İlişkisi Var?

2452
0
PAYLAŞ

“İlim meclislerinde aradım, kıldım talep, İlim geride kaldı, illa edeb, illa edeb.” – Yunus Emre

Ne güzel söylemiş Yunus Emre… Bir tek o mu? Alim dediğim kim varsa değinmiş bu konuya.. Kimin söylediği belli olmayan bir başka sevdiğim sözde şudur: ““Edeb; ehl-i ilimden hâli olmaz, Edebsiz ilim okuyan, âlim olmaz.”

Bunları niye yazdığımı merak edenler için hızlı bir giriş yapayım. Benim için 19 Mayıs resmi kutlamalardan, cafcaflı söylemlerden, tatillerden ve daha bir çok şeyden fazla ahlakı hatırlattığı için. Her 19 Mayıs’ta aynı sözü hatırlarım.

“Ben sporcunun zeki, çevik, ahlaklı olanını severim.” – Mustafa Kemal Atatürk

Sezgisel bir şekilde, onun 19 Mayıs’ın gençlerin ahlaklı olması gerektiğine inandığı ve bunu vurgulamaya çalıştığı için var olduğuna inanıyorum.

Bence her birimizin, ülkemizin, dünyanın en fazla ahlaka ihtiyacı var. Bu kadar ihtiyacımız varken şu alemde bir tek “AHLAK GÜNÜ”nü kutlamıyoruz. Yapalım ona da bir bayram. Ahlaklı olma çabamızın bir göstergesi olur. Şark kurnazları memleketinde, yan çizmenin, dansözlüğün azalmasını belki biraz olsun becerebiliriz.

Ne üzücü ki, ülkemde AHLAK GÜNÜ şöyle dursun, ahlak eğitimi de yok. Yani en azından dine bağlı olmayan bir ahlak eğitimi yok. Elbette bu da tehlikeli, ahlakı dine bağladığında dinsizsen ahlaksızsın sonucu net bir şekilde ortaya çıkıyor. Tamam çok muhalif oldum, haklısınız. Bu kafirler, ateistler durmadan malımızı çalmaya, paramızı iç etmeye çalışıyorlar. Neyse önce dine sonra ahlaka davet edelim bence hepsini.

Bilimsel bir çalışma olduğunu sanmıyorum ancak inancıma göre “Ahlak” belirli bir yaştan sonra öğretilebilen bir şey değil. Belki kişisel farkındalık ya da önemli bir travma ile etkilenebilen bir olgudur.

Çok önemsediğim ve dikkat ettiğim bir şey var. -Ahlaklı bir başarı- için çok uzun vadede dirayetle, sabırla ve büyük hassasiyetle yol almak gerekiyor. Kısa dönemde kaybetmeyi bilmek gerekiyor. Zaman zaman kısa vadede, hızlı, hemen başarılı olmak için aldığımız her rasyonelleştirilmiş “ahlaksız bir raydan çıkma” sadece düşüşü hızlandırıyor. Tek bir şeyden eminim Ahlaksız hiç bir başarı uzun vadeli, sürdürülebilir ve kalıcı olamaz. Ben buna daha hayatımda şahit olmadım.

Bu, benim bildiklerim ve inançlarımla aksi ispatlanamaz bir veridir. İspatlanamaz, aksi iddia edilemez ve reddedilemez olmasının temeli sunuş yöntemimde yatar. Çünkü ahlaksız başarı, başarı değildir.

Her zaman hatırlamaya devam edeceğim kıssadan hisse en çok da bunu tanımlıyor. Söz bana ait değil, kime ait olduğunu da bilmiyorum.

-Küçükken annemden ağaca çıkmama yardım etmesini isterdim, bana “Kendi başına çıkmadığın ağaçtan inemezsin.- diyerek izin vermezdi. Evet inemeyiz, sadece düşeriz.

UMUT KISA

Sola Unitas Academy, Paul Ekman International, Sola Yayınları ve İzotomi Projesi’nin lideri olan Umut Kısa “Us’ta Yol”, “Ahuna” ve “Kendini İşten Fethet” adlı kitapların yazarıdır. İletişim alanında doktora çalışmalarına devam etmektedir.