Ebeveyn Koçluğu

Ebeveyn Koçluğu

223
0
PAYLAŞ

1986 yılında Jamaica Kingston’da en fakir birkaç mahallede West of Indies Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı fakirlik içinde yaşayan çocukların başarılı olması için nasıl yardım edilebileceği konusunda alışılagelmiş fikirlerimizi değiştiren bir araştırma yürüttüler. Mesaj şuydu: Ebeveynlerine koçluk yaparak çocuklara yardım etmek…

Araştırmacılar toplam 129 çocuğun olduğu aileleri iki gruba ayırdı. İlk gruptaki ailelere birer haftalık birer saatlik ziyaretler gerçekleştirildi ve bu ziyaretlerde ebeveynler çocuklarıyla aktif bir şekilde oyun oynamak için cesaretlendirildi. Birlikte kitap okudular, şarkı söylediler ve çocukların sevdiği b pek çok oyunu birlikte oynadılar. İkinci gruba her hafta sütten yapılmış bir besin takviyesi verildi. Bir kontrol grubuna da hiç bir şey verilmedi. İki haftalık gözlem sonrasında da araştırmacılar aileleri takip etmeye devam ettiler.

Çocukların hayatlarında büyük değişiklik yaratan uygulama beslenmelerine eklenenler değil, ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynamak için cesaretlendirilmeleriydi. Anne babalarıyla daha çok oyun oynayan çocuklar çocukluk yılları boyunca IQ testlerinde daha yüksek skor elde ettiler. Ayrıca saldırgan davranış gösterme konusunda kendilerini kontrol etmede daha başarılı oldular. Bugün yetişkin bireyler olarak diğer gruptaki deneklere göre %25 daha fazla para kazanıyorlar.

Jamaica deneyi bize gösteriyor ki, çocuklara başarılı olmaları için daha çok fırsat sunmak istiyorsak değişimin itici gücü onlardan sorumlu ebeveynlerin tutum, davranış ve inançları

Oregon Üniversitesi tarafından daha yakın bir tarihte yapılan araştırmaya göre ebeveynlerin destekleyici, ihtiyaca yönelik koçluk aldığı aile ziyaretleri çok olumlu gelişmeler sağlıyor. Yüz yüze iletişim, etkileşim, sıcak bir güven ortamı yaratmaya yönelik cesaretlendirmeler ile ebeveynlerin çocuklarıyla geçirdikleri anlar daha anlamlı ve verimli bir hal alıyor.

Ebeveynlerin koçluk aldığı bu ziyaretler ile çocukların stres ile baş edebilme konusunda beceri geliştirdiği gözlemlendi. Bu çocuklar ayrıca, hayal kırıklığı ve öfke ile baş edebilme, bir aktiviteye konsantre olabilme, komutları doğru bir şekilde takip edebilme konularında da gözle görülür ilerleme kaydettiler.

Hiç şüphesiz aileler bu ev ziyaretleri ile çocuklarına sıcak ve aynı zamanda sadece fiziksel olarak değil ruhen de besleyici bir yetişme ortamı sunma konusunda destek aldıklarında, son derece olumlu sonuçlar alıyorlar. Çocuklarının stres seviyeleri düşüyor ve hem duygusal hem de ruhsal anlamda dayanıklılık geliştiriyorlar. 

Paul Tough

Kaynak:NewYorkTimes

Çeviri: Yeşim Erberksoy