Duygularınızı Yargılamayın

Duygularınızı Yargılamayın

230
0
PAYLAŞ

Neşe, üzüntü, tiksinti, korku ve öfke; Orijinal adı Inside Out olan Ters Yüz adlı bir Pixar animasyon filminde başrolü Riley adında 11 yaşında bir kız çocuğu ile paylaşan beş karakterin isimleri. Riley’in duygularını temsil eden bu beş karakter sayesinde içerden ve dışarıdan her duygunun sembolize ettiği değerlerin ekrana yansıdığı çok eğlenceli ve düşündürücü bir film.

Çocuklara duygusal zekayı anlatabilmek için harika bir film. Duyguların hafızamıza nasıl kaydolduklarını, davranışlarımızı ve çevremizi nasıl etkilediklerini eğlenceli bir yoldan anlatıyor. Filmin ana mesajlarından biri duyguların olumlu ve olumsuz diye etiketlenmemesi gerektiği. Tam tersine bizi biz yapanın duygularımız olduğu ve birlikte var olmaları izleniyor tüm sahnelerde. Örneğin neşe hep mutluluk demek değil, üzüntü de depresif olmak değil her zaman. Bununla ilgili çok etkileyici bir sahne vardı. Riley’in çocukluğundaki hayali kahramanı artık unutulduğu için üzüntüden ağlıyor ve şekerleme şeklinde göz yaşı döküyorken, onu dinleyip anladığını ifade eden Üzüntü’ye  soruyor Neşe, “Bunu nasıl yaptın?”

Ters Yüz yakınlarda okuduğum Duygusal Zeka 2.0’daki duygularımızı iyi veya kötü diye etiketlemekten vazgeçin başlıklı bir bölümü hatırlattı bana. Duygularımızı yaftaladığımızda aslında onları yargılamış oluyoruz ve bu da gerçekten ne hissettiğimizi anlamamızı zorlaştırıyor. İşte bununla ilgili kitaptan bir alıntı:

“Duyguların yargılanmasının askıya alınması onların görevini yapıp kaybolmalarını sağlar. Hissettiğiniz şeyleri hissetme veya hissetmeme gerekliliği üzerine yapılan yargılamalar sadece duygu yığınlarına bir tane daha ekler ve orijinal duygunun görevini yapmasını engeller.”

Öz Farkındalık ve Öz Yönetimin Kişisel Yeterliliği, Sosyal Farkındalık ve İlişki Yönetimi’nin de Sosyal Yeterliliği oluşturduğu vurgulanan kitabın size sunduğu online test ile duygusal zeka seviyenizi öğrenebilir ve size sunulan eğitimi uygulayabilirsiniz.

Ters Yüz Filmi ve Duygusal Zeka 2.0 Kitabını aynı yazıda bir araya getiren ise bana göre verdikleri ortak mesajlar. Ne mi o mesajlar?

  • Duygularınızı kontrol ederek kaostan uzaklaşabilirsiniz.
  • En basit karardan hayati olana kadar kararlarımız ne hissettiğimize bağlıdır.
  • Farklı tetikleyicilerle bir anı hep üzüntü hem de mutluluk verebilir.
  • Duygular gelir ve geçer ancak sık tekrarlayanlara dikkat. Acaba size ne söylüyor?
  • Duygularınızı kucaklayın. Sizi siz yapan onlar.

Yeşim ERBERKSOY, PCC

Izotomi Project

Coach&Trainer