Duygularınızı Daha İyi İfade Etmek İçin Duygusal Zekanızı Oluşturmanın Yolları

Duygularınızı Daha İyi İfade Etmek İçin Duygusal Zekanızı Oluşturmanın Yolları

102
0
PAYLAŞ

Duygularınızı daha iyi ifade edebilmek için önce duygusal zekanızı geliştirmelisiniz. Duygularınızı daha iyi ifade etmenize yardımcı olmak için duygusal zekanızı oluşturmanın 10 yolu.

  1. Duyguları Hisset

Büyürken insanlar “erkekler ağlamaz” diyor. Güçlü ve dirençli olmaları ve duygularını göstermeye hakları yokmuş gibi. Bunlar, bugün bir grup insanı etkileyen toplumsal ve aile yetiştirme biçimleridir. Asla, asla duygularınızı görmezden gelmeyin. Bunun yerine, kabul edin. Tetikleyicileri anlamaya çalışın ve bunları sağlıklı bir şekilde ifade etmek için uygun önlemleri alın.

2. Değişiklikleri Kabul Edin

Duyguları sağlıklı bir şekilde ifade edemememiz, çevremizdeki değişiklikleri kabul etmek istememekten kaynaklanır. İnsanlar çevrelerinde bir fark yaşadıklarında iki şey yaparlar.  Birincisi, olayları kapatmak için hemen kendi çevrelerinde bu engeli oluşturur. Bu, olayların neden kendi rızaları olmadan veya planlarına göre olması gerektiğini anlamadıkları veya daha doğrusu göremedikleri anlamına gelir.

  1. Yapıcı Eleştiriden Büyüyün

Yapıcı eleştiriyi kabul edemeyenler, duygularını sağlıklı bir şekilde ifade edemezler. Haklı olduğunuzu ve herkesin senaryonuzu oynaması gerektiğini hissettiğinizde, bir sorun var demektir. Yapıcı eleştiri almak, bunu yaptığınızı görenlerden davranışsal bir ifade hakkında geri bildirim almaya istekli olmak anlamına gelir.

  1. Duygularınız Hakkında Kendi Kendinizle Konuşun

İnsanlar duygularını ifade etmekte güçlük çektiklerinde, çoğu zaman seçenekler ya bir psikiyatristle konuşmak ya da kendileri gibi başkalarının olduğu bir merkeze kaydolmaktır. Ne hissettiğinizi bilmiyorsanız, bunu başka birine nasıl anlatabilirsiniz? İçinizde  bir duygu oluştuğunu hissettiğinizde, sessiz bir yer bulun ve bunları önce kendinizle konuşun.

  1. Hissettiklerinizi Yazın

Günlük tutma, duygularınızı anlamanın ve sonunda ifade etmenin mükemmel bir yoludur. Bununla birlikte, burada bir püf noktası var – bu duyguyu kesin bir şekilde tanımlayabilmeniz için somut bir duygusal kelime dağarcığı oluşturmalısınız. Duygunun nedenini, nasıl hissettiğinizi ve sonrasında onu nasıl idare ettiğinizi hatırlayın. Olumsuz duyguları ifade etmeyin. Bunun yerine, düşüncelere olumlu bir açıdan bakın ve ilerleyin.

  1. Dikkatli Olun

Bu, heyecanı kontrol edebildiğiniz ve çevreniz hakkında bilinçli olduğunuz için olumlu duygularla daha iyi çalışır. Olumsuz duygular ve acılar için farkındalık kazanmak daha iyi bir yoldur. . Farkındalık, duygulara sahip olma ve ne zaman oluşmaya başladıklarını bilme sürecidir.  Örneğin, bu gerçekleştiğinde nasıl bir ruh halindeydiniz? Stresli miydin, mutlu muydun yoksa başka bir şey mi? Dikkatli olma yeteneği, düşünceleri yönlendirmenize ve sağlıklı ve iyi hissetmenize yardımcı olabilir.


       7. Duygularınız için Haklı Çıkma Çabasından Uzak Durun

Hepimiz bunu bir noktada yapıyoruz. Ancak, duygularınızı ifade etme şeklinizde haklıysanız, toplum sizi yargılamayacaktır. Yanılıyorsanız, kabul edin ve size katılacak destekçiler aramayı bırakın. Onay aramak, duygularınızı nasıl ifade edeceğinizi bilmediğinizin bir işaretidir. Duygularını doğrulamaya çalışan insanlar geçmişte sorun yaşamış veya travma geçirmiş olabilir ve yolun her adımında güvence ihtiyacı hissedebilir. Bu sizin duygularınızdır, bu yüzden onları deneyimlemekten çekinmeyin. Ancak o zaman onu anlayacak ve sağlıklı bir şekilde ifade edebileceksiniz.

  1. Sağlıklı Sınırlar Belirleyin

Ne zaman “hayır” diyeceğinizi bilmek, duygularınızı ifade etmede çok önemlidir. Asla başkası için bir şey yapmak zorunda hissetmeyin. Sınırlarınızı bilin, neler yapabileceğinizi öğrenin. Sınırlar sizi kontrol altında tutar ve etrafınızdaki nedenleri gerçekten anlamanızı sağlar.

  1. Aşırı Düşünmeyi Bırakın

Olumlu duyguları asla aşırı düşünmeyiz ama olumsuz düşünceler ve duygular hakkında 2 saatlik bir film senaryosu yazabilmemiz komik değil mi? Aşırı düşünme, olayları abartmamıza neden olur. Aşırı düşünme, zihinsel olarak güvensiz bir yere sarılmanın en hızlı yoludur. Yapmayın ve kaçının.

  1. Her Şeyi Onaylamak Zorunda Değilsiniz

Hayatın bazı dönemleri hepimiz için zordur – zorlayıcı olmuştur. Bu gibi durumlardan çıkabilmek için neler yaptığımız çok şey anlatıyor. Başkalarının hatasına boyun eğdiniz mi veya bunu haklı çıkardınız mı? Eğer duygu, değerleriniz, ahlakınız veya inançlarınıza aykırı bir şekilde gelişiyorsa, bu durumu değiştirmelisiniz.

Jacqueline T. Hill