Duygularınız Hayata Nasıl Yansıyor?

Duygularınız Hayata Nasıl Yansıyor?

91
0
PAYLAŞ

Duygular oldukça sıkıcı günlük rutinimizi çekici kılan renk sıçramaları olsa da, gerçek şu ki çoğu insan duygusal olarak zorlanıyor. Bazı insanlar duygularını nasıl ifade edeceklerini bilmezler. Yanlış duyguları ifade etmek bizi bitkin, şaşkın ve yalnız bırakabilir.

Duygularınıza kapılmak çok kolay olabilir, özellikle de onları doğru ifade etme yolunuz olmadığında. Çoğu insan bir duyguyu veya duygularını sağlıklı bir şekilde ifade etmeyi bırakın, yeterince tanımlayamaz. Dahası, kişinin zihinsel ve duygusal düşüncelerini nasıl ifade etmesi gerektiği konusunda pek çok çelişki vardır.

Bazı araştırmalar açık sözlü olun ve hissettiğiniz şekilde söyleyin diyor. Diğerleri yapıcı, düşünceli, dikkatli ve nasıl tepki verdiğinize dikkat edin diyor. Gerçek şu ki, hissettiğimiz duygu türlerini ifade etmeden önce analiz etmek için asla zaman ayırmayız. Başka bir deyişle, doğru enerjiyi duygularla ilişkilendirmiyoruz çünkü onu genelleştirdik.

Örneğin, üzüntünün duygusal derin bir anlamı vardır. Üzgün ​​olduğunuzda, mutlu olmamanız veya işlerin beklediğiniz gibi gitmemesi anlaşılabilir bir durumdur. Ancak üzüntünün derinliği vardır; hayal kırıklığı, kasvetli olmak, sefil hissetmek, umutsuzluğa düşmek, hüsrana uğramış veya bunalımda olmak gibi.

Bunlar üzüntüyle bağlantılı duygulardır, ancak biz sadece hepsi için üzgün olduğumuzu ifade ederiz. Evet, o anda nasıl hissettiğinizi ifade etmenin bir zorluk olabileceğini kabul ediyorum. Ama doğru duyguyu ifade edebilirseniz, o zaman üzüntünüzü daha iyi yönetebilirsiniz.

Pandemi, insanların acı çektiği birçok endişeyle başladı. İnsanlar  karışık duyguların içinde ve insanların yüzde 90’ı duygularını nasıl ifade edeceklerini bilmiyor. Açık sözlü olanlar bunu olduğu gibi söylerken, utangaç olanlar duygularını kilitler, mücadele eder ve bununla tehlikeli şekillerde baş etmeye çalışırlar. İçlerinde biriktirdikleri bu duygular onları stresli, depresif ve saatli bir bomba haline getiriyor.

insanların duygularını dışarı atmaya çalıştıkları diğer sağlıksız yollar şunlardır:

  • Duyguyu görmezden gelmek, kaçınmak veya bastırmak
  • Duyguyu yanlış şekilde dışa vurmak:  Bir babanın bağırması veya aile içi taciz ve şiddetle sonuçlanması gibi
  • Duyguların etkisini azaltmak için yiyecek, uyuşturucu, alkol  kullanmak
  • Duyguyu açığa çıkarmanın bir yolu olarak suça yönelmek
  • Duyguları yargılamak ve bastırmak için çevrenizdeki durumu kullanmak.

Ne kadar farklı kelimelerin çeşitli duyguları tanımladığını biliyor musunuz? Kaç tanesini biliyorsunuz?

Duygular hayatın bir parçasıdır. Onlar olmadan hayat sıkıcı ve eksik olacaktır. Bununla birlikte, yukarıdaki yöntemlere güvenmek sağlıksız ve herkes için tehlikelidir. Pek çok nedenden ötürü duygularınızı ifade etmeyi hak ediyorsunuz.

Jacqueline T. Hill