DUYGULARIMIZ ALGILARIMIZ VE DAVRANIŞLARIMIZ

DUYGULARIMIZ ALGILARIMIZ VE DAVRANIŞLARIMIZ

45
0
PAYLAŞ

Hepimizin değiştirmek istediği davranışları vardır. Değiştiremediğimiz bu davranışlara “ama” ile başlayan sayısız bahanelerimiz vardır. Bir zincir düşünün; üç halkalı büyük ve sağlam bir zincir. Hepsi iç içe geçmiştir ve birbiriyle bağlantılıdır. Bu zinciri birbirinden ayıramazsınız, işte size bahsetmek istediğim davranış tutumlarımızda birbiriyle bu şekilde bağlantılıdır. Rahatsız olduğunuz bir davranışınız varsa ya da size yapılan bir davranıştan rahatsız iseniz biraz durun ve durumu gözden geçirin. Duygular, algılar ve davranışlar…

Duygularımızı değiştirebilirsek, algımız değişir, algımız değişirse davranışımız değişir. Tek bir cümleyle yazmak ne kadar kolay değil mi? Ama gerçeği ise güçlü bir karar ve zaman gerekiyor.

Her zaman her şeyin daha iyisi vardır. Ve her zaman kendimizi yenileyebiliriz. Hayat bir sihir gibidir ve bunu nasıl kullandığınız tamamen size bağlıdır.

Duygularınızı sağlamlaştırır, üzüntü yerine daha çok sevgi, şefkat, mutluluk, huzur eklerseniz algılarınız da değişecektir. Sizi üzen insanlar ya da üzmeye çalışan insanlar sizi etkilememeye başlayacaktır. Bu durum da davranışlarınıza yansıyacaktır.

Burada asıl konu; duygularımız ve onları nasıl yönettiğimiz ile ilgilidir. Hepimizin beklentisi var, hepimiz dışarıdan güzel enerjiler almak isteriz ancak hayat böyle değil. Kendi enerjimizi kendimiz oluşturmalı. Dışarıya değil, kendimize bağımlı olmalıyız.

Örnek vermek gerekirse; spora gitmek istiyorum ama arkadaşım yok. Bu cümle hemen hemen hepimizin kurduğu bir cümle. Bakış açımızı değiştirirsek, yalnız spora gidersem, yeni arkadaşlar edinebilir, sosyalleşebilir ve kendi güvenimi arttırabilirim. İnsanların en temel korku dürtüsünün yalnızlık olduğunu düşünüyorum. Yanında biri olduğu sürece iyi ya da kötü bu yalnızlık duygusu ortadan kalkmış oluyor ancak bu sefer de dışarıya bir başkasına bağımlı hale gelmiş oluyoruz.

Kendinizi eğlendirecek, kendinizi mutlu edecek, motive edecek herhangi bir şey bulduğunuzda ruh halinizde de değişiklikler olmaya başlayacaktır. Çünkü kendiniz için bir şeyler yapmaya başlamışsınızdır. Duygularınızı değiştirmenin en kolay yolu budur.

Başkalarına yardım etmek güzeldir. Kendinize de yardım edebilir, kendinize eşlik edebilir, kendinizle arkadaş olabilirsiniz. Bu sayede etrafa daha başka gözlerle bakacak belki de size zarar verme potansiyeli olan birçok duygu durumundan korunmuş olacaksınız. Kendinizle ve yaşadığınız her şeyle barışık olun.

İnsanın kendisine sarılabilmesi, kendini sevebilmesi ve kendisini kabul edebilmesi çok önemlidir.

Zeynep TÜRKOĞLU
ICF Profesyonel koç