DÜŞÜNCELERİNİZ HAYATINIZI NASIL KONTROL EDİYOR?

DÜŞÜNCELERİNİZ HAYATINIZI NASIL KONTROL EDİYOR?

440
0
PAYLAŞ

Yeterince iyi değilim.

Hiçbir şeyi doğru yapamıyorum.

Aynı hataları tekrarlayıp duruyorum.

İnsanlar hep beni kullanıyor, zarar veriyor.

Bu düşüncelerle mi doğdunuz? Sonradan mı kazandınız? Esas olan gerçek budur. Neye inanırsanız, O gerçek olur. Neye inandığınız çok önemlidir. Bu hayatta ilk olarak en kuvvetli bağı ebeveynlerinizle kurarsınız. Onlara güvenir ve inanırsınız. Onların ağzından çıkan pek çok cümleyi hiç sorgulamadan kabul edersiniz. Çünkü onlar en çok inandıklarınız ve güvendiklerinizdir.

Çocukken sen yapamazsın dedikleri anda bunu yapamayacağınıza inanırsınız, çünkü bu hayatta en çok güven duyduğunuz kişi bunu size söylemiştir. Ve asla sizin kötülüğünüzü istemezler. Kendiniz ile ilgili olan düşünceleriniz çocuk yaşlarda tohum olarak atılır ve kendi gerçekliğinizi oluşturur. Bu gerçeği yetişkin benliğiniz ortaya çıkıncaya ve işler ters gitmeye başlayıncaya kadar doğru kabul edersiniz.

Ne zamanki hayatta beklediğiniz yada istediğiniz başarıyı elde edemezsiniz aynı şeyler geçerlidir. Sonra da dönüp içinize bakma ihtiyacı hissedersiniz?. Bana bunu yapamayacağımı kim söyledi? Ben ne zaman ve nerde buna inandım? Nasıl bu düşünceye bu kadar bağlandım? Orada ebeveynlerinizle yaşadığınız bir anı yada hatıra gözünüzün önüne geliverir.

O yaşlarda çocuk iken bunu ispatlayacak gücünüz, inkar edecek cesaretiniz yoktu ve bunu doğru kabul ettiniz.

Louise Hay der ki; “Hepimiz kurbanların kurbanlarıyız.”

Çünkü onlarda daha iyisini bilmiyorlardı. Eminim ki bilseler de daha fazlasını, en doğrusunu bize öğretirlerdi. Ama onların da yetiştikleri çevre ve aile onlara bunları vermişlerdi. Gerçekten şu an yaşadığın duygu ve düşünceler seninle başlamamış olabilir. Senin suçun, senin sorumluluğun olmayabilir. Bu böyle geldi sen bu ailede doğdun ve hiçbir şeyi değiştiremeyeceğin anlamına gelmiyor. Tam tersi kendin hakkındaki düşüncelerini değiştirebilirsin.

Olmak istediğin insan olabilirsin, zaten bu güç senin içinde olmasaydı böyle bir ikilem yaşamazdın. Doğruyu kalbin biliyor, sadece zihninin ikna olmaya ihtiyacı var. Zihnini ikna edebilmenin ilk yolu düşüncelerden geçer. Zihnimiz düşüncelerimizle beslenir.

Düşüncelerimize ne ekersek davranışlarımızda onu biçeriz. Daha az öfkelenen birisi olmak istiyorsak bunun için kendimizi suçlamaktan vazgeçip değiştirebilmek için neler yapmalıyız diye düşünmek bile çok büyük bir adımdır. Zihninize yeni bir yol öğretmek için adım atmış olursunuz. Çünkü her yeni düşünce bize yeni bir yol haritası çıkartır. Yeni bir kimlik yeni benlik yaratma gücüne sahipsiniz. Bu düşündüğünüz kadar zor değildir. Hayatta her şeyin zor olduğunu düşünmek bile bir düşünce kalıbıdır. Çünkü beyniniz neye inanırsanız O’nu gerçek kılar. Çünkü beyin hayal ve gerçeği ayırt edemez.

Siz ne düşünürseniz sizin O olduğunuza inandırmak için elinden geleni yapar. Karnınız acıktığınızda düşündüğünüz tek şey ben açım’dır. Bunun için şimdi oturduğum yerden kalkmalıyım, mutfağa gitmeliyim, buzdolabının kapağını açmalıyım gibi detaylı bir düşünme planı içine girmezsiniz. Çünkü beyin ben açım dediğinizde ne yapması gerektiğini bilir ve siz kendinizi buzdolabının önünde bulursunuz.

Aynı şey kendiniz için düşündüğünüz özellikler içinde geçerlidir. Ben yetersizim dediğiniz anda size bunun gerçek olduğunu göstermek ve düşüncenizi onaylamak için hayatınıza sizin yetersiz olduğunuza inandıracak insanlar ve olaylar çıkartır. Bunun acıktım komutundan hiçbir farkı yoktur.

Siz ne isterseniz, neye inanırsanız, ne düşünürseniz O gerçek olur. Zihin yapı olarak bilinçaltındaki düşüncelerin sanki bizim düşüncemizmiş gibi bize sunar, pek çok hareketimiz ve seçimimizi otomatik olarak yaparız aslında. Çünkü bilinçaltının inanmışlığı bize her şeyin taa en başından beri böyle olduğuna inandırır. Bu düşünce kalıplarını değiştirmek bizim elimizde, bu güç bizim içimizde. Eğer yetersiz hissedebiliyorsak buna inanıp bunu gerçek kılabiliyorsak yeterli olduğumuzu da bu kadar güçlü kılıp bunu hayatımıza dönüştürebiliriz.

Hayatımda her şey çok zor.

Hayatımda her şey kolaylıkla halloluyor.

Bu iki düşünce kalıbından hangisini desteklerseniz beyniniz onu gerçek olarak kabul edecek ve bunu ispatlamak için elinden geleni yapacaktır. Peki bu cümleden hangisini beslemek sizin hayatınızı kolaylaştırır? Seçim burada tamamen sizindir.

Düşünce şeklinizi değiştirmek ilk adımdır, gerisi odaklanmak ve tekrar ile gelir, tıpkı bugüne kadar yaptığınız gibi. Nasıl ki zor olduğuna inandınız ve zor oldu, şimdi de kolay olacağına inanın ve beyniniz size bunun doğru olduğunu ispatlasın.

Canan Coşkun Sayın