Durma sanatını öğrenmemiz lazım

Durma sanatını öğrenmemiz lazım

156
0
PAYLAŞ

Zen çevrelerince anlatılan, bir adam ve bir atla ilgili bir hikaye vardır. At dört nala koşar ve görünen o ki atın üstündeki adam önemli bir yere gitmektedir. Yolun kenarında duran başka bir adam bağırır: “Nereye gidiyorsun?” ve esas adam cevaplar: “Bilmiyorum! Ata sor!”

Bu aslında bizim de hikayemiz. Bir at sürüyoruz, nereye gittiğimizi bilmiyoruz ve duramıyoruz. At bizi çekip duran alışkanlığımız haline gelmiş. O enerji ve biz güçsüzüz. Sürekli koşuyoruz ve bu artık bir alışkanlık haline gelmiş. Sürekli mücadele ediyoruz, uykumuzda bile. Kendi içimizde bir savaş halindeyiz ve başkalarıyla da kolaylıkla savaşa girebiliyoruz.

Durma sanatını öğrenmemiz lazım. Düşüncelerimizi, alışkanlık haline gelen enerjiyi, kayıtsızlığımızı ve bizi yöneten güçlü duyguları durdurma sanatını. Bir duygu, fırtına gibi bizi delip geçtiğinde huzurumuz kalmaz. Televizyonu açar sonra yeniden kaparız. Elimize bir kitap alır, sonra yine geri koyarız. Peki, bu gerginlik halini nasıl durdurabiliriz? Korkumuzu, çaresizliğimizi, öfkemizi ve şiddetli arzumuzu nasıl durdurabiliriz?

Farkındalıkla nefes alıp verme, farkındalıkla yürüme, farkındalıkla gülümseme ve anlamak için derinlemesine bakmakla durdurabiliriz. Farkındalık sahibi olduğumuz ve o ana derin bir şekilde dokunduğumuz zaman; anlayış, kabullenme, sevgi ve acıyı serbest bırakıp neşenin gelişine izin verme arzusu, topladığımız meyveler olacak.

Alışkanlık haline gelen enerjilerimiz çoğu zaman irademizden daha kuvvetli oluyor. İstemediğimiz şeyleri yapıyor, istemediğimiz şeyleri söylüyor ve sonrasında pişman oluyoruz. Kendimizin ve başkalarının acı çekmesine neden oluyor ve fazlasıyla zarar veriyoruz. Bunları yapmamak için yemin ediyor ama sonra yeniden yapıyoruz. Neden? Çünkü alışkanlık haline gelen enerjilerimiz bizi buna itiyor.

Bu yıkımı engellemek adına alışkanlık enerjimizi tanıyıp kabul etmek ve anda olmak için farkındalık enerjisine ihtiyacımız var. Farkındalıkla beraber alışkanlık enerjisi ne zaman açığa çıksa onu tanıma kapasitesini elde ederiz. “Merhaba alışkanlık enerjim, orada olduğunu biliyorum!” Ona sadece gülümsemek bile gücünün büyük bir kısmını yitirtecektir. Farkındalık, alışkanlık enerjimizi tanımamızı ve bizi yönetmesini engellememizi sağlayan enerjidir.

Thich Nhat Hanh – Buda’nın Öğretileri