Dünyanın En Büyük Tehdidi İnsanlar

Dünyanın En Büyük Tehdidi İnsanlar

20
0
PAYLAŞ

İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Stephen Hawking, 2016 yılında İnsanlığın “kendi aç gözlülüğünün ve aptallığının” kendisini yok edeceğini ve insanlığın en büyük tehditinin yine insanlar olduğunu söylemişti.

 “insan kirliliği, nüfus artışı” tehlikelere karşı uyarılarda bulunduğunu dile getiren Hawking, iki meselenin geçen süre boyunca daha da kötüye gittiğini söylemişti

Hawking, kötü gidişinin devam etmesi halinde 2100 yılında dünya nüfusunun 11 milyarı aşacağını, kentsel alanlarda yaşayanların yüzde 80’inin hava kirliliğine maruz kalacağını ifade etmişti.

Hükümetlerin yapay zekalara ilişkin çalışmaları hakkında sorulan soruya ise Hawking, hükümetlerin yapay zekaları silah yapımı konusunda kullandıklarını, bu bağlamda algoritmaların savunma sanayisinde uygulanabileceğini belirtmişti.

Yapay zekaların aynı zamanda medikal alanda da işlevsellik kazanabileceğini aktaran Hawking, kendisini hayatta tutan şeyin ne olduğu sorusuna, “cevaplamak istediğim sorular” olarak yanıtladı.