Dünya Pİ Gününde Stephen Hawking Veda Etti

Dünya Pİ Gününde Stephen Hawking Veda Etti

274
0
PAYLAŞ

Pi sayısının meşhur yaklaşık değeri 3,14 olduğu için her yıl 3’üncü ayın 14’üncü günü 1988 yılından beri “DÜNYA Pİ GÜNÜ” olarak kutlanıyor.

İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking’in dünyadan gitmek için bugünü seçmiş olması hayli ilginç değil mi?

Stephen Hawking 1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalanmış. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bir hastalık bu, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti.1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

Stephen Hawking tüm bunlara rağmen hiç pes etmedi, çalışmalarına ve yazmaya hep devam etti. Bir çok kitabı olan Hawking’in çocuk serisi (Evren’e Açılan Gizli Anahtar) kitaplarıyla da çocuklarımı tanıştırma şansım olmuştu. Üzüldük, ama eminiz ki kendine Evren’de güzel bir yer bulmuşsundur.