Dostum Kaos!

Dostum Kaos!

271
0
PAYLAŞ

Kaos sözcüğü duyulduğunda ilk etap da negatif çağrışımlar yaratmaktadır. Bu konuda Kaos kelimesinin sizde uyandırdığı anlam nedir? diye sorduğumda, aldığım cevaplar; “Karmaşa, belirsizlik hali, içinden çıkılmaz bir duruma düşmek” şeklinde oldu.

Türk Dil Kurumu, Kaos’u, “Evrenin düzene girmeden önceki, biçimden yoksun, uyumsuz ve karışık durumu ve Kargaşa.” olarak tanımlıyor. Özetle belirsizlik hali denebilir.

Belirsizlik bizi hep ürkütür. Bazen bu ürkeklik lehimize olabilecek birçok fırsatı geri tepmemize neden olabilir. İş, sosyal hayat, aile ilişkilerimiz öyle rutine girer ve bize muazzam konfor alanı yaratır ki hayat boyu her şeyin böyle devam edeceğini düşünerek yaşarız. Bu içerisine düştüğümüz atalet hali bizi öylesine kuşatır ki zor günlere hazırlık ya da bir değişimi kucaklama fikri bile bizi korkutur hale gelir. Kendimizi yeniliklere ve değişimlere kapatır ve farkında olmadan gelişimimizi durdururuz. İşte bu noktada aslında Kaos bazen bizi besleyebilir ve diri tutmaya yarayabilir.

Çünkü; İçine düştüğümüz bu kargaşa ve belirsizlik halinden çıkmak adına içgüdüsel bir çaba harcama ihtiyacı hissedecek belki de daha önce hiç kullanmadığımız kaslarımızı keşfediyor olacağız. Bu önemli bir fırsat olabilir.

Korkmayın? Korkmuyor olsaydınız neler yapabiliyor olacağınız üzerine düşünün, zihninizde bunun provasını yapıyor olmanız üst paragrafta yazdığım kaslarınızı keşfetmenize büyük yarar sağlayacaktır.

Değişimlere hazırlıklı olmak ya da mevcut şartların ilelebet böyle kalmayacağını ve değişebilecek şartlara uyumlanmanın sizi daha mutlu bir birey haline dönüştüreceğini sık sık anımsamakta yarar görüyorum.

Bu ay ki yazımı bir öneriyle noktalamak istiyorum. Dr. Spencer Johnson’un “Peynirimi Kim Kaptı?” isimli kitabı adeta kahve yanı şekerlemesi gibi bir çırpıda okuyup bitireceğiniz, kısa ancak öyküsüyle mesajı zihne nakşeder şekilde yazılmış olduğunu söyleyebilirim.

Mırın, kırın etmeden okuyunuz… J Sonra kararınızı verin. Kırın mısınız? Mırın mısınız?

Keyifli okumalar dilerim.

Cem YAR