Dört Yüce Gerçek

Dört Yüce Gerçek

178
0
PAYLAŞ

Buda, tam ve kusursuz uyanışı (samyak sambodhi) gerçekleştirdikten sonra içgörüsünü kelimelere dökmeliydi. Suya zaten sahipti ama onu tutmak için Dört Yüce Gerçek ve Sekiz Aşamalı Yüce Yol gibi kaplara ihtiyacı vardı. Dört Yüce Gerçek, Buda öğretilerinin özü. Büyük Vefatına (mahaparinirvana) kadar bu gerçekleri duyurmaya devam etti.

İlk Yüce Gerçek; acı çekmek (dukkha). Mutluluk tatlıdır, ıstırap ise acı. Hepimiz bir dereceye kadar acı çekiyoruz. Vücudumuzda ve zihnimizde keyifsizlik oluyor. Bu acının varlığının farkına varıp tanımalı, kabul etmeli ve ona dokunmalıyız. Bunu yapabilmek için bir öğretmenin ya da bir Shanga’nın pratik yapan arkadaşların yardımına ihtiyacımız olabilir.

İkinci Yüce Gerçek; acının kaynağı, kökeni, doğası, yaratılışı ya da doğuşu (samudaya). Acımıza dokunduktan sonra onun nasıl ortaya çıktığını görmek için derinlemesine bakmalıyız. Sindirdiğimiz, acıya sebebiyet veren spiritüel ve somut gıdaların farkına varmalı ve teşhis etmeliyiz.

Üçüncü Yüce Gerçek; acı yaratmanın sona erişi (nirodha) acı çekmemize sebep olan şeylerden sakınmak. İşte bu iyi haber! Buda acının varlığını reddetmedi ama keyif ve mutluluğun varlığını da yadsımadı. Budizmin “Her şeyde acı var ve yapabileceğimiz hiçbir şey yok.” dediğini zannediyorsanız, bu aslında Buda’nın mesajının tam zıttı. Buda acının varlığının nasıl farkına varıp onu nasıl kabul edebileceğimizin yanı sıra, ona son vermenin yolunu da öğretti. Ortada sona erme ihtimali yoksa, pratiğin ne anlamı var ki? Üçüncü Yüce Gerçek, iyileşmenin mümkün olması.

Dördüncü Yüce Gerçek; bizi acıya sebep olan şeyleri yapmaktan sakınmaya götüren yol (marga). En çok ihtiyacımız olan yol bu.

Buda ona Sekiz Aşamalı Yüce Yol adını verdi: Doğru Görüş, Doğru Düşünme, Doğru Konuşma, Doğru Eylem, Doğru Geçim yolu, Doğru Gayret, Doğru Farkındalık ve Doğru Konsantrasyon

Thich Nhat Hanh

Daha detaylı bilgiler için Sola Unitas Yayınlarından çıkan Buda’nın Öğretileri; Acıyı Huzur, Neşe ve Özgürlüğe Dönüştürmek (Thich Nhat Hanh) kitabını okuyabilirsiniz.