Doğdular, Çektiler, Öldüler…

Doğdular, Çektiler, Öldüler…

241
0
PAYLAŞ

Okumaya ve öğrenmeye meraklı bir kral, ülkesindeki tüm bilginleri toplayarak onlardan, dünya ve insanlığın tarihini yazmalarını istemiş. Bilginler hemen yola koyulmuşlar. Aradan 10 yıl geçtikten sonra kralın huzuruna 6 katır yüklü kitapla çıkmışlar.

Kral: “6 katır yükü kitabı okuyacak zamanım kalmadı. Şunu biraz kısaltın.” demiş

Bilginler gitmiş ve 5 yıl sonra 2 katır yükü kitapla geri döndüklerinde , kral 60 yaşını geçmiş gözleri de daha az görmeye başladığı için bilginlere:

“Ben bunları da okuyamam, gidin biraz daha kısaltın” demiş. Bilginler 2 yıl sonra bu defa bir katır yükü kitapla döndüklerinde Kral: “Zamanım çok azaldı. Bunları da okuyamam, ama insanlığın tarihini de çok merak ediyorum. Lütfen gidin ve biraz daha kısaltın” demiş.

Bilginler gitmişler ve bir süre sonra bir eşeğe yükledikleri tek bir cilt kitapla geri dönmüşler. Fakat iyice yaşlanan kral bunu da gözüne kestiremeyince:

“Çok uğraştınız, çok yoruldunuz. Ama benim bir cilt kitabı okuyacak tahammülüm kalmadı. İnsanlığın tarihini de öğrenmeden ölmek istemiyorum. Biriniz bana bu kadar çalışmadan sonra ağızdan özetleyiversin en azından.” demiş.

Bilginlerin en bilgini Kral’ın kulağına eğilmiş ve “Doğdular, Çektiler ve Öldüler” diyerek insanlığın bütün tarihini özetlemiş.