DNA’nızı bir krakerle test edebilirsiniz?

DNA’nızı bir krakerle test edebilirsiniz?

6029
1
PAYLAŞ

Bu test Dr. Sharon Moalem’in Genetik Şifrenizi Kırın adlı kitabındaki testlerden alıntı olarak verilmiştir.

İlk genetik test, Genetik Şifrenizi Kırın Kraker Testi olacak. Deneyin sonuçları, tükürüğünüzde ne kadar amilaz olduğunu ve bundan yola çıkarak da ebeveynlerinizden size kaç AMYI kopyasının aktarılmış olduğunu gösterecek. Amilaz’ın önemi karbonhidratı ne derece iyi sindirebildiğinize ilişkindir.

Genetik Şifrenizi Kırın Kraker Testi için nelere ihtiyacınız olacak:

1. Kraker (ama tuzsuz olmalı) ya da glütensiz bir diyeti takip ediyorsanız, bozuk para büyüklüğünde, çiğ, soyulmuş patates
2. Zamanlayıcı
3. Not alabilmeniz için bir kalem ya da elektronik bir cihaz

HADİ GENETİK ŞİFRENİZİ KIRIN KRAKER TESTİNİ BAŞLATALIM!

Krakerinizi ya da bir parça patatesinizi, zamanlayıcınızı ve not alacağınız her neyse onu hazırlayın. Krakerin, testin gerektirdiği gibi, tuzsuz olduğundan emin olun. Şimdi, krakeri ya da patates parçasını ikiye bölün ve bir parçasını önünüze koyun. Genetik Şifrenizi Kırın Kraker Testi’nin amacı, üç Karbonhidrat Tüketim Kategorisi’nden hangisinde yer aldığınızı bulmak: Tam, Orta, Sınırlı. Bunun cevabını size, krakeri ya da patatesi çiğnerken aldığınız tatta değişim olmasının ne kadar zaman aldığı verecek. Daha uzun çiğnerseniz, tadın değişme ihtimali daha fazla olacaktır. Eğer tatta bir değişim algılayamazsanız, bu da gayet normal (ve önemli). En iyi sonucu aldığınızdan emin olmak için bu testi üç kez uygulayın ve ortalama bir sonuca varın.
Şimdi zamanlayıcınızı alın, çoğu telefonda bunu yapan en az bir uygulama vardır. Hazır olduğunuzda, krakeri ya da patatesi ağzınıza koyup çiğnemeye başlayın. Şimdi çok dikkatli olmanız gerekiyor çünkü krakerdeki ya da patatesteki nişasta salyanızdaki amilazlar tarafından sindirilmeye başlanmış olabilir. Yutmak istiyor olabilirsiniz, bu çok normal ama kendinizi tutmaya çalışın. Çiğnerken kendinizi sakız çiğniyormuş gibi hayal edin.
Tatta bir değişim algılar algılamaz ya da zamanlayıcı 30. saniyeye vurunca, çiğnemeyi bırakın, ağzınızdakini yutun ve zamanı not alın. Aynı testi iki kez daha uygulayın. Şimdi, üç seferdeki sonuçları toplayıp üçe bölmenizi istiyorum ki Genetik Şifrenizi Kırın Karbonhidrat Tüketim Kategori’nizi bulabilesiniz. Sonucunuzu elinize alın ve Karbonhidrat Tüketim Kategorinizi bulmak için aşağıda gördüğünüz tablodan karşılaştırmanızı yapın.

28 günlük Genetik Şifrenizi Kırın’ınız süresince bu testin, hangi ölçüde karbonhidrat almanız gerektiği konusunda size kılavuzluk etmesi açısından ne kadar önemli olduğunu unutmayalım. Buradan Tahmini Karbonhidrat Tüketim Rehberi’ne geçerek günlük olarak almanız gereken karbonhidratın gram ve yüzdelik olarak ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Dr. Sharon Moalem’e ait “Genetik Şifrenizi Kırın” adlı kitapta DNA’nızı ölçebileceğiniz, ve uygun beslenmenizi sağlayacak bir çok test ve açıklama bulunmaktadır.

1 YORUM

Comments are closed.