Diş perisi masalının çocuklarda yol açabileceği olumsuz etkiler

Diş perisi masalının çocuklarda yol açabileceği olumsuz etkiler

371
0
PAYLAŞ

Ebeveynler ve çocukları için her ne kadar eğlenceli bir oyun gibi görünse de, diş perisi masalı çocukları olumsuz yönde etkileyebilir. Bu noktada, çocuklara, bunun gelişim süreçleri içindeki bir adım olduğunu anlatmak ve gelişimlerine dair farkındalıklarını artırmak, onlar için daha faydalı bir davranış olacaktır.

İşte diş perisi masalının çocuklarda yol açabileceği olumsuz etkiler:

Çocuğunuz kandırıldığını anlayabilir

Belli bir noktada, çocuğunuz diş perisinin aslında var olmadığını anlayacaktır. Bunu anladığında ağlamayacak kadar büyük olsa bile, kandırıldığını fark etmesi onda olumsuz etki yaratabilir.

Diş perisinin getirdiği hediyeler, sizin aranızdaki ilişkiye zarar verebilir

Çocuğunuzun dişi çıktığında, sizin yerinize diş perisinin ona hediye getirmesi onunla aranızdaki ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Hediyesini bilmediği varlıklardan alması yerine sizin vermeniz, daha az ilginç olsa bile aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Güven sorunu yaratabilir

Bu konuda yalan söylemeniz, onda diğer konularda da yalan söyleme ihtimaliniz olduğu izlenimini yaratabilir. Diş perisinin olmadığını öğrenmek, çocuklarda söz gelimi sebzelerin gerçekten yararlı olup olmadığı ya da yalan söylemenin kötü bir eylem olup olmadığı şüphesini uyandırabilir.

Çocukların hayatlarına diş perisi ve bunun gibi masal kahramanlarını dahil etmek, hem onlar hem de bizim için heyecanlı birer oyun olabilir. Ancak küçüklükten itibaren daha bilimsel ve gerçek hikayeler duymaları, onların farkındalığını arttıracaktır. Üstelik bunu yaparken aynı zamanda dişlerini kaybettikleri için sizin bir hediye almanız, gelişimlerindeki bu önemli adımın büyüsünün bozulmamasını da sağlayacaktır.

Kaynak:mindbodygreen.com