Dijital Zekâ: Dijital Yetinlikler, Oyun Bağımlılığı ve Ebeveynler

Dijital Zekâ: Dijital Yetinlikler, Oyun Bağımlılığı ve Ebeveynler

204
0
PAYLAŞ

Bir baba ve anne olarak çocuğumuzdan duymayı en fazla istediğimiz şeylerden biri şudur:

“Babam ya da annem olduğun için o kadar mutluyum ki! Kendim ve çevrem için faydalı biri olabilmem adına yaptığın şeylere minnettarım. Sen olmasaydın böyle mutlu, yaşam dolu ve faydalı biri olamazdım.”

Bu ifadeyi biraz düşünüp içselleştirdiğimizde duymayı en çok istemediğimiz cümlenin de şu olduğunu fark edebiliriz.

“Keşke annem ya da babam sen olmasaydın! Ben çok başarılı, mutlu biri olabilirdim.”

Çocuklarımızı hem ebeveynler hem de öğretmenler olarak artık demode olmuş bir yöntemle eğitiyor, onları gelecekte yeterli olamayacak olan becerilerle donatıyoruz. En büyük sıkıntımız geleceğin nasıl olduğunu öngörmekte zorlanmamız ve çevre koşullarını anladığımızda da çok geç kalmamız.

Çocuklarımız bizden çok daha farklı bir dünyaya uyandılar. İnternet ve sosyal medya onların yaşamlarında sürekli büyüyen bir rol oynuyor. Hemen hemen hepsi yeni dijital medya cihazlarını kullanmaya eğilimliler. Bununla birlikte ebeveynler ve öğretmenler geçmişlerinden onlara ışık getirebilecek çok az kaynağa sahipler. Yaşanmış örneklerle anlatılan dijital yetkinliklere aşina olmak, konuyla başa çıkma ihtiyacı olan ebeveyn ve öğretmenlere destek verecektir.

Bu kitapta değişen çevre koşullarını, çocukların hangi yetkinliklere ihtiyaç duyduklarını, bu yetkinlikleri nasıl geliştirebileceklerini bulacaksınız. Kitabın içerisinde oyun bağımlılığının hangi durumlarda olabileceğini ve arkasındaki nedenselliği anlayacaksınız.

Kitabı satın almak için resmin üstüne tıklayabilirsiniz.

Kitaba dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz: Dr. Umut Kısa‘nın OYUNLARA KARŞI ÇIKANLARLA MATBAANIN İCADINA KARŞI ÇIKANLAR AYNI MI? yazısını okuyabilirsiniz.